Маленькі рутини та чіткі плани: кілька запитань та маленькі внески у кожну зі сфер можуть суттєво покращити якість життя. Пробуємо. Вішен Лак’яні – “Код винятковости”.

Вішен Лак’яні – “Код винятковости”

“Код винятковости” Вішена Лак’яні – це не та книжка, яку я б щиро радила, бо нічого принципово нового та жодної глибини я в ній не знайшла: усі ті самі відомі самозарадницькі премудрощі пропущені через призму особистого досвіду автора (аяваска, публічне життя, ілонимаски). Нервує коли заїжджені істини подаються як щось принципово нове та ще й під підливкою неабиякої спіритуальности. Ба, автор навіть примудрився вибудувати й успішно продавати цілу власну “систему”. Що ж, на кожен продукт є свій покупець, а ми рухаємось далі.

Однак треба віддати цій книзі належне – читається легко, тож якщо хтось любить відключати мізки під нонфікшн – це саме те. Якщо ж навпаки хочете зекономити час, то ось: ви виняткова людина зі своїм унікальним покликанням, можете управляти реальністю і досягати правдивої мети, але вам терміново треба пригоршню добрячої медитації, як неодмінно запевнила б Пеппі Довгапанчоха.

Три запитання перед сном

Але є в цій книзі одна ідея, яка дуже мені сподобалась і яку я взяла на всеозброєння: додати в дитячу рутину перед сном два запитання:

  1. За що ти сьогодні вдячна/-ий?
  2. Що ти сьогодні зробив/-ла класного, за що можеш собою пишатися?

Це чудові два запитання, що виховують в дитині цінування того, що є, та відчуття власної цінности. Крім того це нагода для дитини виговоритись за день, якщо ви не проводите разом надто багато часу і не можете вислуховувати всі потоки тексту впродовж дня.

Цінність скарг

І тут на допомогу поспішає моя улюблена Барбара Шер, що вказує на сумний факт недооцінености такого явища як скарга. Бо коли я вперше запропонувала дитині відповісти на згадані вище два запитання, син поцікавився: а про погане коли розказувати? А й справді, коли? Логічно додати запитання про погане спочатку, а тоді два позитивні, щоб вночі не довелося “міняти памперси”.

Барбара ж загалом радить скарги як інструмент. Скажімо, якщо ви нервуєтесь перед публічним виступом, варто уявити все найгірше, що може статися, вжахнутися, посумувати і наскаржитися з цього приводу ще до виступу. Якщо є якісь страхи, чому б їх не позбутися завідомо? А тоді йти виступати з легким серцем. Бо страхи, знаєте, це всього лиш страхи.

Вміння прощати

Тож, Вішен Лак’яні: це питання “про погане”, ці страхи і скарги переплітаються з важливістю прощення, відпускання, на яких він стресує як винятково важливих для внутрішнього спокою. Виговорити все це вчасно – перший крок, але схоже це також чудова нагода попрактикувати з дитиною мистецтво прощення як таке.

Щоденник досягнень

І от, є ідея зробити з цього щоденника: щовечора записувати відповіді дитини на ці три запитання, – чи ж не чудовий майбутній матеріал для психотерапевта артефакт для ностальгій?

Фактично це той самий дорослий щоденник досягнень, який допомагає слідкувати за собою та не забувати собою пишатися. Такий щоденник можна вести з індивідуально визначеною регулярністю: щодня, щотижня, щомісяця. Мені подобається записувати підсумки місяця та підсумки року, – це чудове свідчення того, що час/життя не минають марно. Найреактивніший вид джорналінгу.

Дванадцять сфер життя

В цьогорічну резолюцію пробую внести модель, почерпнуту з книжки Вішена Лак’яні, хоч він і сам почерпнув її деінде (як і все решта), підкреґувавши під себе (що дуже добре, кореґуймо). Ідея в тому, щоб розділити власне життя на дванадцять категорій, оцінити власну задоволеність кожною з них за десятибальною шкалою, а тоді визначити, чого бракує для отримання всіх десяти балів та встановити цілі для “підтягування”.

У Вішена Лак’яні ці сфери виглядають так: 1) Кохання, 2) Дружба, 3) Пригоди, 4) Обстановка, 5) Здоров’я і спорт, 6) Інтелектуальне життя, 7) Навики, 8) Духовне життя, 9) Кар’єра, 10) Творчість, 11) Сім’я, 12) Громадське життя.

У Джона Бутчера, у якого Вішен запозичив ідею, вони виглядають так: 1) Здоров’я та фітнес, 2) Інтелектуальне життя, 3) Емоційне життя, 4) Характер, 5) Духовність, 6) Любовні стосунки, 7) Виховання дітей, 8) Соціальне життя, 9) Фінансове життя, 10) Кар’єра, 11) Якість життя, 12) Бачення життя.

Чому б не зробити свої власні 12?

За всіма законами природи я маю вивести власні 12. Мої виглядатимуть так:

  1. Здоров’я та фізична активність: а) необхідний мінімум: якої фізичної діяльности мені досить, щоб почуватися добре? б) що мені хотілось би змінити на краще?
  2. Внутрішня гармонія: а) що мені необхідно для внутрішнього затишку? б) які практики можуть допомогти?
  3. Інтелектуальне життя: а) в яких сферах життя мені хотілось би поглибити свої знання? б) які навики було б добре здобути? в) яке навчання я хочу пройти?
  4. Соціальне життя: а) які мої потреби в инших? б) що я можу зробити для місцевої громади та/або для спільноти, до якої належу? в) чи є в мене “група підтримки” і як її організувати, якщо ні?
  5. Стосунки: а) чи задоволена я своїми стосунками чи своїм статусом? б) над чим варто попрацювати?
  6. Виховання: а) чи проводжу я певну кількість часу з дітьми, зокрема надворі? б) що мені хотілось би покращити а наших стосунках? в) якою спільною діяльністю ми однаково насолоджуємось?
  7. Якість життя: а) чи задоволена я умовами, в яких живу і працюю? б) що хотілось би змінити? в) що я можу змінити вже зараз?
  8. Фінанси: а) яка моя фінансова ситуація? б) чого я хочу досягнути? в) як я цього досягну?
  9. Робота: а) чи задоволена я своєю роботою? б) чи розвиваюся завдяки їй? в) чого я хочу досягнути?
  10. Хоббі: а) чи приділяю я час на хоббі чи “діяльність заради діяльности”?
  11. Цінності: а) які мої основні цінності? б) що я можу зробити для створення позитивних змін у сфері своїх цінностей?
  12. Новизна: що нового я хочу спробувати?

Залишилось встановити конкретну досяжну мету у кожній сфері та визначити ті найменші кроки, необхідні для її досягнення. Не мету-засіб, а мету-результат, – уточнює Вішен Лак’яні.

Три найважливіші запитання

Вішен Лак’яні вважає, що є три найважливіші питання, які людина може собі поставити. Вони мають допомогти у визначенні мети та встановленні цілей:

  1. Який досвід я хочу здобути в цьому житті? (Барбарошерське “якби я могла зробити що завгодно, не було б жодних перепон у мені обов’язково все вдалося б, що я зробила б?”)
  2. Як я хочу зрости? (Фізично, інтелектуально, емоційно, стосунково, кар’єрно, які уміння хочу здобути? Як хочу покращити свій внутрішній стан та умови життя? Як виглядає мій ідеальний день сьогодні та в майбутньому?)
  3. Чим я хочу поділитися? (Що мені любиться та добре вдається? Які мої цінності? Які зміни я б хотіла бачити в світі? Що я можу дати світові, маючи вищезгаданий досвід та ріст?)

Визначення цінностей та тести на життєву мету можуть допомогти знайти опертя в побудові системи цілей. Аналіз того, що вже було досягнуто, може допомогти не здаватись, коли речі йдуть не за планом. Мрії можуть допомогти вимальовувати майбутнє, якого ми прагнемо. Добре мати все це в одному місці та регулярно до цього повертатися та переглядати актуальність.

Читайте також:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading