Все про сонцезахисні засоби.

Зважаючи на те, що нині більшість із нас не працює надворі, зусиль коштує швидше впіймати щоденне сонце, аніж уникнути його.
Wellness Mama

Захищатися від сонця, яке дарує нам вітамін D, щоб напихатися вітаміном D в таблетках. Захищатися від сонця, яке загрожує раком шкіри, щоб недоотримувати вітамін D, який сприяє захисту від багатьох видів раку. При цьому користуючись кремами, що втручаються в гормони та містять токсини, знов-таки порушуючи баланс. І так далі.

Щоразу, як мені кажуть, що якась річ мені життєво необхідна, я мимоволі насторожуюсь. Я також не фанат тієї ідеї, що всім підходить один розмір. Треба захищатись від сонця, візьми крем і намажся, все? Ні, не так просто. То мазатись тим кремом чи ні?

Знайомство з ультрафіолетом

Типи ультрафіолету:

Ультрафіолетова радіація поділяється на три типи, залежно від довжини хвилі: UVA, UVB, UVC. Чим коротша хвиля, тим вона шкідливіша і водночас менше проникає в шкіру. Від найшкідливішої UVC нас повністю захищає атмосфера.

Атмосфера також фільтрує більшість UVB, але якась частина все ж здатна проникати у верхні шари шкіри, і це значно більша частина, аніж замислено природою, завдяки хімічному ушкодженню озонового шару людьми. UVB відповідальне за довготривалу засмагу та власне згорання, сприяє старінню шкіри та розвитку раку шкіри. І дарує нам так званий вітамін D.

Найдовші хвилі, UVA, це приблизно 95% всього ультрафіолету, що сягає земної поверхні. Вони можуть проникати в глибші шари шкіри та відповідають за негайний ефект засмаги, сприяють старінню шкіри та утворенню зморшок. Вони також можуть проникати через скло. Нещодавні дослідження виявили, що UVA може теж докластися до розвитку раку шкіри.

Що впливає на силу опромінення:

Сонячні опіки

Чим більше сонячних опіків ми отримуємо протягом життя, тим вищий ризик раку шкіри. Дитяча шкіра особливо чутлива, і сонячних опіків їй варто уникнути цілком. Скільки саме опіків може спокійно пережити окрема людина, дуже індивідуально: це залежить від генетики (родинної історії хворіб та кольору шкіри), часу, що проводиться на сонці, рівень кожного ушкодження шкіри тощо. Чим легше ваша шкіра згорає, тим вищий рівень ризику.

Знайомство із сонцезахисними засобами

SPF

Перше, на що ми звертаємо увагу, дивлячись на сонцезахисний засіб – абревіатура SPF (sun protection factor), що позначає рівень захисту шкіри від згорання, точніше від UVB променів, одначе не вимірює рівня захисту від не менш небезпечних променів UVA. Тому дерматологи радять також шукати слова “broad spectrum” (широкий спектр), які позначають захист від обох типів променів. Рекомендується вибирати засіб з SPF 30. Якщо матимете справу з водою та потом, варто також вибрати водостійкий засіб, що повинен захистити протягом приблизно 40хв у воді або дуже водостійкий – 80хв.

Для того, щоб засіб був дійсно ефективним, необхідно використовувати пропорцію 2мг на 2см2 тіла та наносити його щодві години. Більшість людей використовує від четвертини до половини необхідної кількости та невчасно поновлює захист, якщо поновлює взагалі.

Шкала SPF не є лінійною:

Хімічні та блокувальні засоби

Деякі засоби захищають шкіру з допомогою хімічних процесів, а деякі блокують або відбивають сонце, створюючи фізичний бар’єр. Другий тип засобів зазвичай містить частинки титану та/або цинку.

Хімічні засоби містять елементи, що потребують доказів безпеки. Довготривалий ефект використання сонцезахисних засобів науці невідомий.

Форми випуску

Рак

Є три основні типи раку шкіри: 2 види карциноми та меланома. При вчасному виявленні кожен з них лікується, а контроль сонячного опромінення може знизити ризик раку. Під цим мається на увазі і той факт, що здорова кількість сонячного опромінення зміцнює здоров’я, і, власне, знижує ризик меланоми.

Коли ви проводите більшу частину свого дня, лікуючи пацієнтів зі страшними меланомами, цілком природно зосередитись на їх профілактиці, але потрібно пам’ятати про велику картину. Зрештою, ортопеди не рекомендують своїм пацієнтам уникати фізичних вправ, щоб зменшити ризик травм коліна.
Річард Веллер

У ході еволюції люди навчилися природно захищатись від сонячної радіації, виробляючи меланін. Мігруючи далі від тропіків та відпочиваючи від сонця зимою, організми вчилися продукувати менше меланіну, щоб отримати від сонця необхідне, а також почали виробляти набагато більше білка, який зберігає вітамін D для подальшого використання. Навесні, коли сонце зміцнювалося, вони поступово накопичували сонцезахисну засмагу. Сонячний опік був, мабуть, рідкістю до сучасних часів, коли ми позакривалися в офісах і почали ошпарювати себе на пляжах раз на рік. Такий різкий перепад справді звучить небезпечно.

Найкраще довготривале дослідження з існуючих показує, що засоби проти сонця мають вельми незначний вплив на меланому, найнебезпечнішу з них, а деякі компоненти сонцезахисних засобів можуть навіть спричиняти инші форми раку.

Небезпека та потенційна небезпека

Вітамін Д

Швидше за все сонцезахисні засоби також не заблокують вітаміну D, тому, що люди переважно не використовують їх як належить (достатньо часто та достатню кількість), а отже, ура, таки отримують свій вітамін Д… та не отримують захисту від ультрафіолету, причому дослідження стверджують, що чим вищий в крему SPF, тим більше людина схильна розслабитись та знехтувати правилами нанесення.

Тим не менше, те, що нам рекомендують, це постійне використання сонцезахисних засобів, незалежно від місця проживання та сезону (і люди захищаються, з ніг до голови, дехто навіть вдома і в тому числі від ‘блакитного світла’, тобто сонцезахисним кремом; (звідки у вас стільки грошей?)) та саплементація штучним вітаміном Д, яка, одначе, демонструє від мінімуму до нуля результату. Як я зрештою і підозрювала.

Австралійці зрозуміли, що щось тут не так ще в 2005 році, їхні дерматологи офіційно заявили, що ультрафіолет має як корисний, так і шкідливий вплив на здоров’я, і потрібно зберігати баланс, щоб корисне не переходило в шкідливе. Причому користь полягає не лише в отриманні вітаміну Д.

І так, зі здоровим глуздом, ми підходимо до питання номер 1.

Як же все-таки захищатись від сонця?

Сонячне світло спричиняє виділення певної кількости инших важливих сполук у тілі, не лише нітриту оксиду, але й серотоніну та ендорфінів. Воно знижує ризик простати, молочної залози, колоректальної та підшлункової залози. Воно покращує циркадні ритми. Воно зменшує запалення і послаблює аутоімунні реакції. Воно покращує практично кожен психічний стан, що спадає на гадку. І воно безкоштовне.

Outsideonline

Джерела:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading