Цього року я відчайдушно не хотіла відпускати попередній рік, усе намагаючись доробити заплановане. Водночас не спішила виписатись в новорічній резолюції за один вечір, а плавно відрефлексовую все це в новому році. Чесно? – Норм)

Перша книжка цього року – Джеймс Клір – Атомні звички. Рівними рядами вона лягла на попередні ідеї: як у всьому, так і в формуванні нових звичок, ми повинні відштовхуватись від тієї особи, якою прагнемо бути та тих речей, які прагнемо здобути. Тому планування варто почати саме з цього: ким я хочу бути, чого я хочу досягнути, які мої цінності. І, каже Клір, наша індивідуальність постає з наших звичок. А ще з того, що дано нам від природи: “працюйте важко над тим, що дається вам легко”, – каже Клір, – гени не визначають вашу долю, вони визначають сферу ваших можливостей.

Слово “ідентичність” походить від латинського essentitas (cуттєва, основа) та identidem (повторюване), як у Аристотеля – “ми те, що ми повторювано робимо”. Ця цитата десять років слугує мені фоном у лінкдінівському профайлі. Але Клір вирішив розжувати її для мене трохи детальніше.

Переваги звички

Максимально перетворивши все у звички, ми автоматизовуємо своє життя, звільняючи енергетичний та мисленнєвий простір для важливіших речей, адже бажані звички – це спосіб змусити свій мозок робити речі, які за инших обставин він відмовлятиметься робити, адже основна його функція – виживання – змушує його передусім заощаджувати енергію, а не марнувати її на безконечне прийняття рішень. Тобто звички не обтяжують та не роблять наші життя сірими, вони навпаки надають нам свободи:

Без гарних фінансових навичок ви завжди будете зводити кінці з кінцями. Без звички вести здоровий спосіб життя вам завжди бракуватиме сил. Якщо вам постійно нагадують про потребу ухвалити рішення щодо найпростіших задач (коли я маю попрацювати, коли мені час сісти писати, коли сплачувати рахунки), то у вас лишається значно менше часу для свободи. Лише спрощуючи базові для життя речі, ви можете створити необхідний для вільного думання й творчости розумовий простір.

Джеймс Клір – Атомні звички

Серед инших переваг:

Як це працює

Як і з усім на світі: або ми контролюємо це, або воно контролює нас, або це просто поза зоною нашого впливу. З останнім ми нічого не можемо вдіяти, тож викреслюємо зі списку.

Як відомо, 40% усього, що ми робимо, відбувається автоматично. Якщо ці звички поз’являлися несвідомо і ми ніколи не звернули на них уваги, будемо мати надію, що нам пощастило і якісь із них добрі. Але краще пізно, ніж ніколи, відслідкувати звички, скласти собі їхній перелік і вирішити, яким із них король дозволяють залишитись, які нейтральні, а яким треба піти.

Клір говорить не про хороші й погані звички, а про ефективні в довгостроковій перспективі та ні. Бо така звичка, як скажімо, цигарка, це механізм подолання стресу, який принесе миттєве полегшення, а отже, задоволення, але в довготерміновій перспективі може добряче зіпсувати життя. Таким самим чином мозок більш схильний до засвоєння тих звичок, які не вимагають особливих зусиль, приміром, перевірити телефон як тільки закортіло, легко і зручно, особливо, якщо він завжди під рукою, перевірив – отримав допамінчик, – всі, крім довготермінових перспектив, задоволені. У будь-якому разі, якщо подивитися в корінь, кожна зі звичок задовільняє якусь базову потребу, – можливо варто придивитися яку, і як її задовільнити корисніше.

…подразник породжує прагнення, яке мотивує до відповіди, яка забезпечує винагороду, і яка зрештою починає пов’язуватися з подразником. Ці чотири кроки разом утворюють неврологічну петлю зворотного зв’язку (подразник, прагнення, винагороду), що зрештою дає можливість створювати автоматичні звички.

Джеймс Клір – Атомні звички

Це постійний процес, який відбувається в мозку за якусь секунду, і ним можна управляти на свою користь. Як?

Книжка мені сподобалась, вона легко читається і дає практичні поради. А завершується вона словами, які вкотре нагадують мені про те, як я люблю назву цього сайту:

Немає жодного досвіду, щоб обґрунтувати очікування. Спочатку все, що ти маєш, – це надія.

Джеймс Клір – Атомні звички

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading