«Вчимося народжувати» (З.Городенчук, Т.Лехновська, О.Струк)

вагітність книги планування сім'ї пологи ресурси

«Вчимося народжувати» (З.Городенчук, Т.Лехновська, О.Струк)

Багато молодих мам дуже задоволені цією книгою, тож довелося занести її до списку «що читати» готуючись до батьківства. Я не люблю книжок, що змішують наукове з рілігійним, це не додає книзі структури й гармонії, тим більше, коли написана вона колективом авторів, і воно так і виглядає, кострубато: наче один автор писав наукову частину, инший – релігійну, третій – власне, слава богу, задавався питаннями, якими задається всяка вагітна жінка; але загалом це непогана книжка для підготовки до пологів, побудована фактично за принципом питання-відповідь, і читається вона доволі легко.

Особисто я звела б її до 5ого розділу, що розповідає про власне підготовку до пологів, їх стадії, вправи для дихання, пози в яких краще народжувати залежно від ситуації та розділу 6ого, що допомагає розібратися бажаючим народжувати за участи батька, а також винесла б окремим розділом розповіді матерів про пережитий досвід. Инші розділи читати було нецікаво чи то в силу надто наукового звучання, чи то інформація була для мене вже не нова. Разом з тим, 5ий та 6ий розділи достатньо інформативні, аби таки придбати заради них цю книжечку.

Стадії пологів:

Рання (прихована) фаза. Може тривати протягом тижня, декількох днів або годин. Скорочення матки відбувається більш-менш регулярно (щогодини або кожні 45хв, 30 хв…), вони досить короткі (по 35-45 секунд) і не створюють особливого дискомфорту. Шийка матки, яка до пологів мала вигляд циліндра, поступово згладжується і починає відкриватись. Як звичайно, наприкінці ранньої фази пологів шийка матки відкрита приблизно на 5 см чи трохи менше, ніж наполовину.

Активна фаза. У цій фазі шийка матки відкривається від 5-ти дг 8-ми см, чи майже повністю. Щоб виконати цю роботу, перейми стають сильніші, триваліші (до 40-60 секунд) і частіші (з’являються через кожеі 3-5 хвилин). Ця фаза триває в середньому 2-5 годин.

Проміжна, або перехідна фаза. Триває від 15-20 хвилин до 2-3 годин. Перейми стають дуже сильні, з’являються через кожні 1-2 хвилини, їхня тривалість зростає до 60-90 хвилин. Під дією сильних скорочень матки її шийка відкривається повністю (на 10 см, або на 5 пальців) і дитина опускається по родових шляхах.”

Фази нормальних пологів

Типи дихання

Отже, під час перейм дихають діафрагмальним диханням (зі вдихом нижні ребра роз’їжджаються вбоки), це забезпечує дитину максимальною кількістю кисню, а маму – максимальним комфортом. Період вагітности чудова нагода відточити цей навик, бо зазвичай ми дихаємо грудьми або животом.

Перший тип дихання – рання стадія:

Правильне дихання важливо розпочати саме на цій стадії, коли перейми ще не дуже дошкуляють, для того, щоб увійти в ритм і не думати про це пізніше.

Вдих і видих через ніс, з початком перейми дихаємо глибоко й повільно, з наростанням перейми дихаємо все частіше і поверхневіше, на висоті перейми – дуже часто і поверхнево, зі спаданням перейми – все глибше та повільніше.

Другий тип дихання – перехід ув активну фазу:

Застосовується при частіших і сильніших переймах, які не вдається розрядити, дихаючи через ніс. Необхідність переходу на це дихання зазвичай означає перехід ув активну фазу.

З початком перейми дихаємо глибоко й повільно, через ніс, з наростанням перейми – частіше й поверхневіше, на висоті перейми, якщо носом дихати не допомагає, відкриваємо рот, і дихаємо часто і поверхнево, коли перейма слабшає, переходимо на повільне й глибоке дихання носом.

Третій тип дихання – передпотужний період:

Застосовується при найважчих і найсильніших переймах, коли дитинка вже починає опускатися по родових шляхах.

Від початку перейми вдихаємо повітря різко і глибоко через рот, так, щоб живіт підкинуло, тоді форсовано видихаємо через ніс.

У передпотужний період можна також дихати часто і поверхнево через рот, це називають ‘по-собачому’. При потребі можна перемикатися на звичайне дихання. Можна також ‘задувати свічки’ – довгим видихом, або ‘пунктирним’, ніби задуваючи кілька свічок.

Корисно також вчитися затримувати дихання в нижніх відділах легень, тобто вдихаючи не на повні груди.

Релаксація

Важливо також навчитися розслаблятися, щоб відпочивати між переймами та потугами.

Книга пропонує багато вправ для розслаблення, зміцнення, зміни положення дитинки в матці та загальної підготовки до пологів.

Партнерські пологи

Не варто робити вагітність та пологи своєю особистою справою, адже батьки стають у момент зачаття, і відповідальність з’являється уже тоді. Це спільна подорож. Як і в инші моменти життя, батько – це захист і опора. Під час пологів чоловік може спостерігати, засікати час переймів, нагадувати як дихати (демонструвати його), робити масаж, підтримувати фізично, займати зручну позицію, бути посередником між жінкою та медичним персоналом тощо. А головне бути впевненим, спокійним та обізнаним, і нічому не дивуватися, – жінка може продемонструвати себе з незнаного доти боку. Під час пологів жінці легше спілкуватися з однією особою, якій вона довіряє.

Пози для пологів

Читайте також:

Стаття 2: про те що читати під час вагітности або топ-25 книг для майбутніх мам.

Стаття 84: топ-10 книг про пологи, материнство та батьківство.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading