Введення пригодовування

самопригодовування харчування

Мені завжди хочеться розпочинати кожну статтю з того, що люди різні, й не буває двох ідентичних ситуацій та їх вирішень. Я кажу це після того, як лежала одного разу в лікарні, а на ліжках поруч лежали дві Тані, з однаковими двома косичками, одного віку, що потрапили до лікарні з однаковісінькими травмами в один і той же день, і познайомились там же, у лікарні.
Але я стримуюсь, бо тоді мої статті стануть іще нуднішими.

Отже, кожен собі сам вирішує що краще обрати чи як скомбінувати. Хтось економить час, купуючи сумнівного вмісту баночні пюре, хтось має забагато часу, щоб чавити виделками чи блендерити їжу, я навіть виявила таке одчеписьодменедитинопристосування як ніблер! Хтось дає трохи пюрешки, а трохи зі свого столу (останнє у нас називають педагогічним підгодовуванням). Комбінування може викликати конфуз: пюрешки вчать ковтати без прожовування, шматочки вчать прожовувати, а тоді ковтати. Також, пюрешки минають блювотний рефлекс і проскакують просто в горло, тоді як шматочки вчать дитину маневрувати їжею. Існує думка, що поєднання цих методів збільшує ризик подавитися.
А хтось ‘лінива мама’. Привіт, це я. Я довго думала й шукала ідеальний спосіб підгодовувати свого Прибульця. І нижче про це.

Ознаки готовности

Ще 20 років тому ВООЗ рекомендував розпочинати підгодовування не раніше, ніж 4 місяці. За 20 років було проведено чимало досліджень, і на сьогодні ВООЗ рекомендує вводити прикорм розпочинати введення дорослої їжі щонайраніше з 6ти місяців.
6 місяців – це орієнтовна цифра, що позначає готовність дитячого шлунково-кишкового тракту. Це не означає, що коли дитині стукає 6 місяців, у неї негайно ж треба щось запхнути, бо вмре з голоду.
Окрім того повинні бути й инші ознаки готовности дитини споживати щось, окрім грудного молока.

Baby Led Weaning (BLW)

Це і є те, чого я шукала, не педіатричне підгодовування, не педагогічне підгодовування, нуууудно. Правду кажучи, не уявляю як адекватно перекласти, аби звучало, але суть методу полягає в тому, що сім’я трохи адаптовує свої гастрономічні звички під дитину, і дитина просто запрошується до столу, як член сім’ї, а не худоба. Можна у вас на колінах, але тоді вас усім краще бути голими ?, можна на своєму почесному стільці, з власними урочистими приборами. Головне, мені здається, щоб то таки скидалося на сімейну трапезу за одним столом.

Їжа повинна бути здоровою, свіжою та подрібненою до зручного для дитини формату. Це називають finger food – пальчикова їжа, що позначає приблизний розмір шматочків. Такий розмір рекомендується для того, аби дитині було зручно брати та тримати їжу.

Це єдиний вільний від насильства здоровий метод. Дитина сама проявляє ініціативу, ніхто не притискає її тарілкою до стінки і не штурмує ложкою каші разом з аааааа літачком. Вона не мусить ні їсти, ані доїдати, а сама собі знає скільки їй треба, і завше може ‘догнатися’ маминим молочком. Дитина з порогу вчиться жувати, ковтати, не давитися, куштувати, досліджувати, що їй до смаку тощо. Так, буде більше бруду, але й завершиться він швидше: дитина вчитиметься, дивлячись на вас, скоро вона захоче ложку/виделку й собі, навчиться їсти акуратніше, сама зрозуміє, що їжу смачніше класти всередину, ніж назовні. Дозвольте їй їсти що вона хоче і скільки, дозвольте куштувати.

BLW не дає рекомендацій штибу спершу їжа, а тоді грудне молоко, чи змішувати їх разом для кращого травлення ?, BLW рекомендує нагодувати маля грудним молоком, а тоді, десь за пів годинки пропонувати скуштувати щось із родинного меню.

Ви не мусите дрібнити на шматочки всю їжу, на початках можна запрошувати її лише до однієї з трапез, приміром, але дитина мусить бачити, що їсть те, що й ви.

Ризик подавитися

Які шматочки, вона ж подавиться! Ризик подавитися існує завжди, тому необхідно пройти необхідне навчання і бути готовими. Якщо малявка синіє і не здатна вичавити ані звуку, це ознака того, що вона давиться і потрібно втрутитись. Дослідження показали, що їжа шматочками ніяк не збільшує ризику.

Відсутність зубів

Але ж дитина не здатна ще їсти шматочки, це очевидно, адже у неї ще нема зубів! Перші зуби, які у неї з’являться, не призначені для жування, пані та панове. Дитячі десна такі потужні, що можуть перегризти вам ключицю, як це щодня доводить пан Прибулець.

Продукти, з якими слід бути обережними

До року рекомендується утримуватись від надміру соків та вод, грудне молоко усе ще залишається основним напоєм, незамінним за корисністю, а води/соки можуть його витіснити. Світові організації педіатрії та охорони здоров’я рекомендують пропонувати напої одразу в горняті, уникаючи пляшечок.

Спеції мені вже давно здаються незаслужено обділеними. З дитинства ми навчені, що краще вмерти, ніж з’їсти гостре, приміром. Лише в зрілому віці я відкрила для себе неймовірний світ спецій та широкий спектр користи від них. Навіть чорний перець та чилі присутні у світових списках суперфудів! То чого ними обділяти дитину?

Алергії

На сьогодні педіатри радять вводити продукти поступово, один на три дні, аби виявити алергію, а продукти відомі як алергени вводити якомога пізніше. Проте дослідження стверджує, що якщо у вашої сім’ї немає історії алергій, астм та екзем, можна спокійно їсти все, а так звані алергени краще вводити раніше, щоб організм учився з ними справлятися змалечку.

Ну і слухайте серця) Смачного, малята!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading