Терапевтичні ігри з дитиною

виховання вікові кризи материнство особисті хроніки

Що коли щоденні маленькі терапевтичні ігри, які легко вплітаються в діалоги з дитиною, можуть суттєво вплинути на її когнітивні здібності, самоконтроль та загалом покращити рівень адаптивности в суспільстві?

Якби я міг навчити дитину лише одному, це було б: «Довіряй своїм почуттям»

Барбара Шер

Як БУТИ з дитиною, коли на це нема ресурсу?

«Ми маємо свободу вибирати своє ставлення за будь-яких обставин

Віктор Франкл

Яка іронія, війна здійснила мою мрію: бути українцем трендово. Недешева ціна, зате тепер відомо як цього можна було досягнути. В тренді українська мова, українські барви, символіка, вишивка, музика, книги й кіно. Згадано всіх, котрі за Україну загинули впродовж попередніх епох, як і тих, хто продовжує гинути. Кожен бореться як уміє, хто на передовій, а хто на лаві запасних, зокрема ми, мами, ми виховуємо цілу нову ґенерацію запасних.

Перейняті тим, що діється в країні, часом забуваємо про важливість нашої місії, чи просто не знаходимо на неї ресурсу, не знаходимо навіть тем для розмов. Тим часом діти ростуть, і ми в цьому – коректори дійсности. Адже більшість речей, на які ми можемо повпливати, залежить від нашого сприйняття, і дитяче сприйняття виховуємо переважно ми.

Як корисно бавитися питаннями?

Днями я випадково винайшла гру, що глибоко потішила мою дитину: Хто тебе любить?) Мааамаа… А ще? Тато! А ще? Бабуся? З кожним титулом та іменем, дитина розквітала все більше, це ж скільки людей її, виявляється, любить!

Тим часом прийшла до рук і книжка-підкріплення корисних терапевтичних ігор: “Ігри для духу” психоаналітикині Барбари Шер. Барбара справжня майстриня подібних забав.

Топчик терапевтичних забав з дітьми від Барбари Шер

(Для дітей віком від 2 до 102)

Деякі з цих ігор корисно займуть час дорогою з садка, а деякі допоможуть вийти із ситуації.

Найкращий вихід — крізь

Роберт Фрост

Вдячність

По черзі калькулюємо на пальцях те, за що/кого ми вдячні. Просто сьогодні або загалом. Смачний сніданок, приємний сусід, хороший сон, в хід ідуть будь-які речі. А потім можна продовжити рахувати кожну наступну добру річ, що стається впродовж дня.

Сад дня

Малюємо чи робимо аплікації з кольорового паперу – квіти, що репрезентують емоції чи події, через які ми сьогодні проходили. Мама поцьомала – рожева квітка, братик захворів – чорна квітка, і т.д.

Фото: Tengyart

Книга перемог

Створюємо книгу маленьких перемог. Відстежуємо та святкуємо всі маленькі перемоги, які трапляються щодня. Час обіду може бути гарним моментом для кожного, щоб розповісти про одну зі своїх маленьких перемог дня.

Королівська родина вирушає на прогулянку

Уявляємо, що ми королівська родина, що прогулюється своїми володіннями. Що ми полагодимо, покращимо, змінимо?

Фото: Guillaume de Germain

Що змінилось?

Йдучи дорогою, зауважуємо всі речі, які будуть иншими, коли ми підемо нею наступного разу. Приміром, цю кульбабку може здути вітром, ця машина тут уже не стоятиме тощо.

Список умінь

Записуючи або рахуючи на пальцях рук/ніг, складаємо список усіх речей, яких дитина
навчилася від народження.

Все тече, все міняється

Малюємо разом сонце, прикрите хмарою, з темними деревами та тваринами і дитиною, що плаче. Тепер малюємо иншу картинку, як усе виглядатиме, коли хмари минуть і засяє сонце. Що робитиме дитина на малюнку?

Фото: Marcus Spiske

Вчимося себе чути

Промовляємо вголос “я йду на вечірку!” й перевіряємо, яке це викликає у нас почуття. Страх + смуток – навряд чи це хороша ідея. Страх + радість – схоже, ми трішки хвилюємось, але справді цього хочемо.

Історія речей

Озираємось навколо та обираємо домашній об’єкт для опису. На гарному аркуші записуємо історію про те,як цей об’єкт з’явився у нашому житті, та будь-які хороші почуття, пов’язані з ним. Малюємо предмет або фотографуємо його. В инший день вибираємо инший предмет.

Поштові скриньки

Встановлюємо особисті «поштові скриньки» для кожного члена родини, зроблені з взуттєвих коробок абощо, прикращаємо коробку, кладемо поруч папірці та олівці, підписуємо чия вона. Ідея в тому, щоб кидати в скриньку те приємне, що ми хочемо сказати иншій людині, коли вона, наприклад, спить або не поруч.

Фото: Siora Photography

Хороші речі

Записуємо найменші хороші речі, які сталися з нами впродовж дня.

Просто зроби це

Часто є речі, які ми любимо чи плануємо зробити, але чомусь не знаходимо на них часу. Заносимо такі речі до списку, та у відведений час просто робимо щось зі списку.

Час на жалюгідність

Пропонуємо своїй дитині вибрати час тижня, коли вона збирається дозволити собі бути
жалюгідною. Завдяки цьому можна часом нагадувати собі, що зараз є важливіші речі, а посумуємо, поскиглимо, погніваємось пізніше. При цьому не забуваємо таки зробити це у визначений час.

Прощання

Коли дитина страждає від якоїсь дошкульної події, на яку вже неможливо вплинути, пропонуємо їй завести блокнот “прощавай”, де відповідаємо на запитання: що в цьому було радісного? що в цьому було нелегко? яким чином це допомогло нам стати кращими? що ми врахуємо у майбутньому? чим подія послужила нам?

Фото: Drew Perales

Буркітливий жук

Робимо розшук “буркітливого жука” на дитині. Перевіряємо вуха, пахви, під сорочкою, в кишенях. Ловимо набридунчика і викиндаємо його у вікно. Тоді шукаємо навколо “любовного жука”. Можливо він у квіточці, на подушечці чи під обгорткою цукерки? Даруємо його дитині.

Божевільна мама

Якось я випадково виявила цю гру сама. Дитина щось чудила, і я була на межі. Ще трохи і я б добряче висварилась. Аж тут мені прийшло на гадку зробити щось несподіване, і я скорчила якусь гримасу. Це було настільки неочікувано, що дитина розплакалась, що в свою чергу здивувало й розчулило мене, адже ситуація була радше кумедною, і гнів куди й подівся, – я кинулася втішати малечу. Отже, ідея полягає в тому, щоб зробити щось неочікуване, нестандартне: пострибати, як мавпа, видаючи відповідні звуки, вдягнути на голову труси абощо.

Тарабарщина

Говоріть тарабарщину, але поводьтеся так, ніби ви говорите нормальною мовою. Попросіть щось або обговоріть звичні речі, висловлюючи все звичайним тоном і інтонацією, але використовуючи безглузді слова.

Вимикання мавпи

Скажіть розлюченій дитині, що це займе всього кілька хвилин і принесе деяке полегшення. Виберіть щось поблизу і попросіть відповісти на прості питання: скільки дерев? які кольори на парасольці? якої форми певний предмет? Це допомагає вийти з емоційного стану.

Що ти відчуваєш?

Попросіть своїх дітей показати вам, що вони відчувають сьогодні, вибравши обличчя, яке виражає їхні почуття та прикріплюючи картинку магнітом. Можливо, це суміш почуттів? Прикріплюємо кілька. Називаємо їх.

Нас турбують не речі, а те, як ми на них дивимося

Епіктет

Боремо страхи

Допоможіть дитині скласти пісню про її поточні страхи. Використовуйте будь-яку мелодію, яку хочете. «Яка смішна у мене тінь, в мене тінь, в мене тінь”

Міняємось ролями

Батьки, яким потрібен відпочинок, швидше за все, отримають його, взявши на себе роль сплячої дитини, тоді як малюк гратиме роль батьків, що оберігають сон малюка.

Розповідаємо історії

Коли дитині важко впоратися з ситуацією, вигадуємо казку, в які хтось був у схожій ситуації та вибрався з неї.

Будуємо вежу балансу

Загадуємо бажання, поклавши між камінцями вежі балансу квіточку чи листочок.

Фото: Leonardo Iheme

Оцінюємо силу бажання

Накільки ти хочеш поїхати на цей табір? Десять означає, що ти хочеш поїхати всім серцем. Один означає, що ти б радше утримався, а п’ять означає, що це не має значення — добре, якщо поїдеш, і добре, якщо ні.

Барбара Шер

Виживання

Уявіть, що ви бездомні. Як вижити? Озирніться навколо та знайдіть найкраще місце, щоб сховатися від дощу, поспати, отримати їжу та одяг.

Важкі часи показують мені, чого я не хочу, щоб я міг чіткіше зрозуміти, чого я дійсно хочу.

Барбара Шер

Перешкод не існує

Скажіть дитині: «Уяви, що в майбутньому ти зможеш бути ким завгодно чи робити все, що забажаєш. Ти можеш вибрати усе, що заманеться! Що це?”

Внутрішній голос

Практикуємо зі своїми дітьми навичку слухати свій внутрішній голос, виконуючи схожі вправи:

У підсумку

Життя – це велика гра. То чому б не грати трішки різноманітніше, яскравіше, вибираючи гру собі до смаку? Особливо коли це можуть бути справді корисні ігри. Запропонуйте свою гру в коментарях!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading