“Kids are different today”
The Rolling Stones – Mother’s Little Helper
I hear every mother say
Mother needs something today
To calm her down
And though she’s not really ill
There’s a little yellow pill
She goes running for the shelter
Of her mother’s little helper
And it helps her on her way
Gets her through her busy day
Бути соло-мамою
Про самотнє материнство я знаю майже все. На щастя, я ніколи не залишалася без фінансової підтримки, тому – майже. В час денного сну дитини мені пощастило могти читати, писати, вести блог, курси післяпологового відновлення. Потім дитина перестала спати вдень, але невдовзі після невеличкого вигорання і безконечних пошуків успішно з’явився садок. Читай – хвороби. І все ж, краще з садком, аніж без.
Однак сьогодні я в Іспанії. На разі тут школа до 14:00, а саме зараз ще й довжелезні великодні канікули – 12 днів. Дні хвороби й канікул ніхто мені не оплачує, ніхто не відшкодовує ані витрачений на дитину, а ні втрачений особистий та професійний час. При всій любові до дитини – це забагато на одну голову, щоб зберегти ментальне здоров’я. Ресурсу потребує на лише постійне слідкування й відволікання на дитину, а й вигадування для неї занять. Не кажучи вже про омріяну тишу, свободу пересування та решту чудових речей.
Бути мамою-одиначкою це, звісно, суперсила. Впродовж цієї подорожі здобуваєш скіли, які иншим тільки снились. Так, коли кілька років тому я організовувала “бізнес-школу” для мам у Карпатах, незвиклі бути без підмоги матері тяжко страждали, тоді як я навпаки відривалася в їхній компанії. Ні, та всі відривалися, звісно, просто постійно “пасти” свою дитину самотужки вимагає нелюдського ресурсу, і в тих, хто не має вибору, цей скіл заточується мов блискавка. Але хай яка та мама блискавична й загартована, вона все ще може розсипатися на друзки кожної секунди, якщо не подбає про себе вчасно. Як впоратися з дитиною самій?
В сучасному світі нам мало б бути легше
Спойлер: не є.
Дяка богу, ми не в 50-70, і бути ідеальною жінкою та матір’ю більше не необхідно, а mother’s little helpers (маленькі мамині помічники) більше не зводяться до пігулки пастельного кольору, що допомагає ігнорувати депресію, зберігати фігуру та розвивати залежність.
Втім, є інфа, що жіночі спроби втекти від стресу в наркотичний спосіб нікуди не поділися й нині: жінки їдять Прозак, Адеррал (в Україні не зареєстрований), крадуть в своїх дітей ліки від СПАУ чи банально прикладаються до склянки.
Це означає, що рівень стресу нависає чи не більше, ніж тоді: кухня, прибирання і діти ніде не поділись, натомість як мінімум робота додалась, родичі позникали з горизонту, принаймні в європейському суспільстві. І здається, наче все ще треба комусь довести, що ти можеш усе це і навіть більше. Але ні, є реальні можливості й те, що поза ними, є час, в який не втиснеш більше, ніж 24 години, і є організм, що виснажується від нелюдського до себе ставлення. Але що власне може зробити самотня опікунка (чи ок, буває, що й опікун)?
Як вижити соло-опікунці чи соло-опікуну?
Сон
Достатня кількість сну – це головний пріоритет, і навіть не пробуйте з цим сперечатися. Від сну залежать наше здоров’я, адекватність та рівень енергії. Решта – другорядне.
Час на себе
Час на себе має вирішальне значення. Власне фізичне та ментальне здоров’я – це фундамент, без якого не буде нічого. Як ми можемо витратити цей час:
- спорт (ми не говоримо про годину в залі, ок? легка розминка, елементарні вправи, навіть відірвати дупу від стільця по кілька хвилин на годину, прогулянка, танці біля плити, все працює краще, ніж нічого)
- сонце і свіже повітря
- музика
- заняття для душі, творчість
- терапія (гігієна для душі, яка ніколи не буде зайвою, головне – вдало обрати терапевта
- медитація (5хв, ок?)
- соціалізація (друзі, родичі, група підтримки, курси, робота, знайомства в інтернеті, самотужки організована подія, гості тощо)
Ручка
Тримання в голові всього вимагає нелюдських зусиль. Добре мати ручку, чи ок, телефон, і регулярно виливати це все туди. Що саме?
- чітко прописана розумна базова рутина (гнучкість при цьому ніхто не відміняє, це просто опора)
- чітко прописані цілі (це теж опора)
- чітко прописане меню, опції трапез чи місця де поїсти / варіанти для доставки
- рімайндери (це неймовірно цінний інструмент не лише для того, щоб занотовувати всі події, але й для формування корисних звичок, приміром, 10 присідань, медитація чи хвилинка обіймів з дитиною, або ж ми так ніколи нічого з цього й не зробимо)
- потік свідомости, щоденник вдячности, джорналінг, щоденник досягнень, будь-які списки (бажань, того, що приносить радість тощо), бюджет – ще один чудовий спосіб зняти напругу і відчути власну цінність)
- список можливих занять для дитини
- список місць, куди можна піти в критичному випадку (батути для дитини, мінісадок, супермаркети з дитячими кутками, місце для улюбленого смачненького, друзі, що завгодно)
Делегувати все, що можливо
Варто скласти список своїх пріоритетів. Поза всяким сумнівом прибирання – чудовий спосіб зняти стрес, а приготування їжі – прекрасний креативний процес, але всього має бути в міру. Якщо це не в пріоритеті і є можливість делегувати – це звільнить хмару часу. Якщо можна делегувати ще щось – ще краще.
Девайси
Тут може бути багато речей:
- планшет для дитини (і ігри, і мультики, і навчання, і розмови і друзями чи родичами, звикаймо, що то вже невід’ємна частина життя)
- камера спостереження (якщо дуже треба просто вийти недалеко й побути самій, – тут обачно й упевнившись, що і дитина, і ви в цілковитій безпеці)
- затички в вуха (постійний шум стресує й унеможливлює працю, якщо ви працюєте з дому; існують силіконові затички з різним рівнем шумоізоляції, тобто є такі, що добряче зменшують шум, водночас дозволяючи спостерігати за дитиною)
- це також можуть бути штуки для полегшення побуту: сушильна чи посудомийна машина, мультиварка, розумні годинники, трекери тощо.
Час на дитину та соціалізація дитини
Наша соціалізація супер важлива, соціалізація дитини важлива не менш. На щастя, деякі види діяльности можна розділити з дитиною.
Няні, садки, плейдейти, инші мами, родичі – чудово для всіх, якщо такі варіанти є. Як мінімум один із них точно має бути доступний. Варіанти і гнучкість – наше все. Кафе з ігровими кімнатами, тусовка з иншими сім’ями, спільний спорт, концерти, танці, малювання, події, на яких дорослі і діти можуть бути разом і окремо, майданчики тощо.
Тримаємо себе в руках наскільки це можливо
Для цього є чудова стаття про те, що ми контролюємо, а що ні. І не забуваймо, що часом треба просто відпустити все і здатися на милість того, чого від нас вимагає світ, діти, здоров’я чи непередбачувані обставини. І це теж ок. Ставмо перед собою досяжні цілі з поправкою на те, що ні ми, ні світ не є ідеальними, а відпочинок також критичний для того, щоб змогти продовжувати бути людиною, мамою, жінкою, професіоналкою тощо.