фемінізм

Феміністичні книги: 50 жіночих книг про жіноче

книги література для самопізнання мотивація ресурси стосунки

Давго хотілося зробити список книг, де жінки щиро і гарно пишуть про жіноче, наболіле, феміністичне, здорове фемінне й здорове маскулінне. Я не читала всіх книг із цього списку, тому це водночас і мій список до читання. Я також сподіваюся, що український ринок побачить усі ці феміністичні книги. Ті, що мають український переклад, я позначила “🇺🇦”.

🇺🇦 1. Симона де Бовуар – Друга стать

Simone de Beauvoir – The Second Sex

Основний текст у феміністичній філософії. Ця книга досліджує пригнічення жінок і побудову жіночої ідентичности в патріархальному суспільстві. Вважаю, що це її найкраща книга, чи власне єдина дійсно добра.

🇺🇦 2. Вірджинія Вулф – Власна кімната

Virginia Woolf – A Room of One’s Own

Вулф стверджує, що для письменниць у літературній традиції, де домінують чоловіки, є як буквальний, так і образний простір, наголошуючи на необхідності фінансової незалежності та творчої свободи.

3. Бетті Фрідан – Містика фемінности

Betty Friedan – The Feminine Mystique

Ця новаторська робота розпалила другу хвилю фемінізму в Сполучених Штатах, звернувшись до невдоволення приміських домогосподарок і кинувши виклик традиційним ґендерним ролям.

4. Одре Лорд – Сестра-аутсайдерка

Audre Lorde – Sister Outsider

Збірка есе та промов, які обговорюють перетини раси, статі та сексуальности, пропонуючи потужне розуміння досвіду маргіналізованих жінок.

5. Анджела Девіс – Жінки, гонка та клас

Angela Davis – Women, Race & Class

Девіс досліджує історію расизму та класової експлуатації у феміністичному русі, виступаючи за більш інклюзивний та міжсекторальний підхід до фемінізму.

6. бел гукс – Фемінізм для всіх: пристрасна політика

bell hooks – Feminism is for Everybody: Passionate Politics

Короткий і доступний посібник із розуміння феміністської теорії. гукс (це псевдонім, що пишеться з маленької літери) підкреслює важливість руху, який є інклюзивним і доступним для всіх.

Я читала иншу книгу цієї авторки, “Воля змінюватись” (The Will to Change), але вона здалася мені надто повторюваною. Втім, я цитуватиму її у наступній статті, про партнерство.

🇺🇦 7. Кейт Міллетт – Сексуальна політика

Kate Millett – Sexual Politics

Фундаментальна робота Міллетт аналізує динаміку влади в літературі та суспільстві, стверджуючи, що патріархат глибоко вкорінився в західній культурі та має бути демонтований.

🇺🇦 8. Чімаманда Нґозі Адічі – Ми всі повинні бути феміністами

Chimamanda Ngozi Adichie – We Should All Be Feminists

У цьому розширеному есе, заснованому на її популярному виступі на TEDx, Адічі обговорює важливість фемінізму в сучасному світі та кидає виклик традиційним ґендерним очікуванням.

🇺🇦 9. Ґлорія Стайнем – Моє життя у дорозі

Gloria Steinem – My Life on the Road

Мемуари, які розповідають про життя Стайнем як журналістки, активістки та феміністки, наголошуючи на важливості подорожей, слухання та масової активности в боротьбі за ґендерну рівність.

10. Сара Ахмед – Живучи феміністичне життя

Sara Ahmed – Living a Feminist Life

Ахмед надає практичний і теоретичний посібник із феміністичного життя, досліджуючи, як фемінізм формує особистий і колективний досвід, і виступаючи за опір повсякденним формам гноблення.

11. Ребекка Солніт – Чоловіки пояснюють мені речі

Rebecca Solnit – Men Explain Things to Me

В есеї Солніт йдеться про замовчування жінок і концепцію «чоловіка», підкреслюючи, як ґендерна динаміка влади зберігається в повсякденних взаємодіях.

12. Жермен Ґрір – Жінка-євнух

Germaine Greer – The Female Eunuch

Ґрір кидає виклик традиційним поглядам на жіночу сексуальність, стверджуючи, що жінок привчали до пасивности та покірности, і закликаючи до звільнення шляхом радикальних змін.

13. Наомі Вулф – Міф про красу

Naomi Wolf – The Beauty Myth

Вулф критикує суспільну одержимість жіночою красою, стверджуючи, що вона використовується як інструмент контролю, що обмежує жіночу силу та потенціал.

14. Едрієнн Річ

Adrienne Rich

Про народжену жінкою: материнство як досвід та інститут (Of Woman Born: Motherhood as Experience and Institution)

Річ досліджує інститут материнства та його вплив на життя жінок, виступаючи за переосмислення материнства поза межами суспільних очікувань і обмежень.

Про брехню, секрети та мовчання: Вибрана проза 1966–1978 (On Lies, Secrets, and Silence: Selected Prose 1966–1978)

Збірка есеїв, які досліджують теми фемінізму, материнства, сексуальности та сили мови, відображаючи розвиток думок Річ про звільнення жінок.

15. Міккі Кендалл – Районний фемінізм: нотатки жінок, про яких забув рух

Mikki Kendall – Hood Feminism: Notes from the Women That a Movement Forgot

Кендалл критикує мейнстрімний фемінізм за його неспроможність задовольнити потреби марґіналізованих жінок, виступаючи за більш інклюзивний рух, який вирішує такі проблеми, як бідність, голод і насильство.

16. Анаїс Нін – Щоденник Анаїс Нін

Anaïs Nin – The Diary of Anaïs Nin

Ці щоденники пропонують глибокий самоаналіз життя Нін, досліджуючи теми жіночої сексуальности, ідентичности та творчости, зосереджуючись на складності жіночого досвіду та бажань. Щоденники принесли мені чимало задоволення.

🇺🇦 17. Сільвія Плат – Під скляним ковпаком

Sylvia Plath – The Bell Jar

Хоча технічно це роман, “Під скляним ковпаком” є значною мірою автобіографічним. Плат змогла відобразити свої внутрішні бурі , а також очікування суспільства від жінок, розмірковуючи про обмеження, накладені патріархатом. Для мене цей текст неймовірна естетична насолода, бо нема нічого кращого за прозові тексти, писані поетками.

🇺🇦 18. Ізабель Альєнде – Душа жінки

Isabel Allende – The Soul of a Woman

Альєнде розмірковує про свій власний досвід жінки, матері та феміністки, пропонуючи пристрасне та особисте дослідження того, що означає бути жінкою в сучасному світі. Класна книжка, що легко читається, обожнюю, коли так легко пишуть про складне. Подарувала цю книгу мамі.

19. Роксан Ґей – Погана феміністка

Roxane Gay – Bad Feminist

Збірка есеїв Гей досліджує складнощі та протиріччя сучасного фемінізму, поєднуючи особистий наратив із культурною критикою в доступному та привабливому стилі. Тут історія також почалася з Ted-X.

20. Джоан Дідіон – Білий альбом

Joan Didion – The White Album

Серія есеїв, які описують розпад американського суспільства в 1960-х роках, з гострою увагою до ролі та сприйняття жінок у ту бурхливу епоху.

21. Ґлорія Анзальдуа – Прикордоння: Нова Местиса

Gloria Anzaldúa – Borderlands/La Frontera: The New Mestiza

Робота Анзальдуа досліджує перетини ідентичности, культури та фемінізму, зокрема через призму її досвіду як чиканки, лесбійки та феміністки, кидаючи виклик традиційним ґендерним і культурним нормам.

22. Сьюзен Фалуді – Відбій: Неоголошена війна проти американських жінок

Susan Faludi – Backlash: The Undeclared War Against American Women

Фалуді досліджує негативну реакцію на фемінізм у 1980-х і 1990-х роках, викриваючи, як ЗМІ, політика та культура працювали, щоб підірвати прогрес, досягнутий жіночим рухом.

🇺🇦 23. Ґленнон Дойл – Вільна

У книзі розглядаються теми особистого звільнення, розширення власних прав і можливостей та звільнення від очікувань суспільства, особливо щодо жінок. Дойл закликає читачів прислухатися до свого внутрішнього голосу, відмовитися від традиційних ролей і жити автентично. Книга є частково мемуарами, а частково самодопомогою, наповненою грубими роздумами про материнство, кохання, розлучення та пошук справжнього себе.

🇺🇦 24. Ів Енслер – Монологи вагіни

Eve Ensler – The Vagina Monologues

Новаторська робота, заснована на інтерв’ю з жінками з усього світу, зосереджена на жіночій сексуальності, образі тіла та розширенні можливостей, ця книга допомогла розпалити глобальний рух V-Day проти ґендерного насильства.

25. Майя Анґелоу

Maya Angelou

Я знаю, чому співає пташка в клітці (I Know Why the Caged Bird Sings)

Ефектні мемуари Анґелоу розповідають про її досвід зростання як темношкірої жінки в Америці, розглядаючи проблеми расизму, ідентичности та сексуального насильства, а також її шлях до саморозширення.

Цей список включає багатий і різноманітний діапазон феміністичних точок зору, охоплюючи особисті мемуари, теоретичні праці та культурну критику, які глибоко заглиблюються в проблеми, що впливають на життя жінок.

Лист до моєї доньки (Letter to My Daughter)

У цій збірці есе Анґелоу пропонує мудрість, поради та роздуми про свій досвід темношкірої жінки, матері та активістки, звертаючись до тем любові, ідентичности та розширення можливостей.

26. Наваль Ель Саадаві – Приховане обличчя Єви: жінки в арабському світі

Nawal El Saadawi – The Hidden Face of Eve: Women in the Arab World

Саадаві досліджує пригнічення жінок в арабському світі, зосереджуючись на таких проблемах, як калічення жіночих статевих органів, примусовий шлюб і сексуальне насильство, водночас виступаючи за права жінок і ґендерну рівність.

Я читала иншу книжку цієї авторки, яка написана дуже простою мовою і читається на одному диханні, не зважаючи на жахливі речі, що описуються в ній. Це стало початком статті про сексуальну культуру.

🇺🇦 27. Рут Бейдер Гінзбург – Мої власні слова

Ruth Bader Ginsburg – My Own Words

Ця колекція творів і промов покійної судді Верховного Суду пропонує розуміння її поглядів на ґендерну рівність, право та справедливість, підкреслюючи її внесок у феміністичний правовий рух.

🇺🇦 28. Сьюзен Зонтаґ – Спостереження за болем инших

Susan Sontag – Regarding the Pain of Others

Зонтаґ досліджує, як ми сприймаємо страждання, зокрема в образах війни та насильства, і критикує способи, у які жіночий біль зображується та споживається в ЗМІ та культурі.

29. Ґлорія Анзалдуа та Черрі Морага (редакторки) – Цей міст, моя спина: твори радикальних кольорових жінок

Gloria Anzaldúa and Cherríe Moraga (Editors) – This Bridge Called My Back: Writings by Radical Women of Color

Новаторська антологія, яка об’єднує твори кольорових жінок, досліджує перетини раси, класу, статі та сексуальности та кидає виклик мейнстріму феміністичного дискурсу.

30. Єва Кософскі Седжвік – Епістемологія шафи

Eve Kosofsky Sedgwick – Epistemology of the Closet

Впливова робота Седжвік у квір-теорії кидає виклик традиційним уявленням про сексуальність та ідентичність, виступаючи за більш тонке розуміння складності статі та сексуальної орієнтації.

31. Керол Ґілліґан – Иншим голосом: Психологічна теорія та жіночий розвиток

Carol Gilligan – In a Different Voice: Psychological Theory and Women’s Development

Ґілліґан кидає виклик теоріям морального розвитку, орієнтованим на чоловіків, пропонуючи феміністичну точку зору на психологічні відмінності між чоловіками та жінками та на те, як вони формують моральні міркування.

32. Аян Хірсі Алі – Невірна

Ayaan Hirsi Ali – Infidel

У своїх мемуарах Хірсі Алі розповідає про свій шлях від традиційного мусульманського виховання в Сомалі до того, як стати активною захисницею прав жінок, критикуючи ставлення до жінок в ісламських суспільствах.

🇺🇦 33. Патті Сміт – Просто діти

Patti Smith – Just Kids

Мемуари, які детально розповідають про стосунки Сміт із художником Робертом Меплторпом, захоплюючи богемний спосіб життя Нью-Йорка 1970-х років і пропонуючи уявлення про її подорож як художниці у світі, де домінують чоловіки.

🇺🇦 34. Шерил Сендберґ – Включайся

Sheryl Sandberg – Lean In: Women, Work, and the Will to Lead

Сендберґ, головна операційна директорка Facebook, досліджує проблеми, з якими стикаються жінки на робочому місці, і пропонує практичні поради щодо досягнення лідерства та успіху, виступаючи за створення більш ґендерно інклюзивного робочого середовища.

35. Барбара Еренрайх – Нікель і монети: про (не)подолання в Америці

Barbara Ehrenreich – Nickel and Dimed: On (Not) Getting By in America

Еренрайх досліджує боротьбу низькооплачуваних працівників, особливо жінок, в економіці США, викриваючи суворі реалії бідности та системні проблеми, з якими стикаються ті, хто живе від зарплати до зарплати.

36. Джудіт Герман – Травма та відновлення: наслідки насильства – від домашнього насильства до політичного терору

Judith Herman – Trauma and Recovery: The Aftermath of Violence – From Domestic Abuse to Political Terror

Робота Герман є основоположним дослідженням травми, особливо зосередженою на досвіді жінок, які постраждали від домашнього насильства, сексуального та инших форм ґендерного насильства.

37. Ненсі Фрайдей – Сила краси

Nancy Friday – The Power of Beauty

Фрайдей досліджує одержимість суспільства жіночою красою, простежуючи її вплив на жіноче самосприйняття та досліджуючи, як тиск відповідати стандартам краси впливає на життя та особистість жінок.

38. Еліс Вокер – У пошуках садів наших матерів: жіноча проза

Alice Walker – In Search of Our Mothers’ Gardens: Womanist Prose

Колекція есе та роздумів Вокер досліджує перетин раси, статі та творчости, особливо зосереджуючись на досвіді темношкірих жінок і концепції «жіноцтва» як альтернативи мейнстріму фемінізму.

39. Максін Ґонґ Кінгстон – Жінка-воїн: Спогади про дівоцтво серед привидів

Maxine Hong Kingston – The Woman Warrior: Memoirs of a Girlhood Among Ghosts

Кінґстон поєднує мемуари з міфами, щоб дослідити свій досвід дорослішання як китайсько-американської жінки, досліджуючи напругу між культурними очікуваннями та особистою ідентичністю.

40. Кейтлін Моран – Як бути жінкою

Caitlin Moran – How to Be a Woman

У цих мемуарах і маніфесті Моран поєднує гумор із гострою феміністичною проникливістю, дотепно й відверто розглядаючи такі питання, як образ тіла, сексизм і репродуктивні права.

41. Лідія Юкнавич – Хронологія води

Lidia Yuknavitch – The Chronology of Water

Мемуари Юкнавич досліджують її боротьбу із залежністю, горем і сексуальністю, пропонуючи грубі та поетичні роздуми про жіночий досвід і силу оповідання.

42. Тоні Моррісон – Походження инших

Toni Morrison – The Origin of Others

Моррісон досліджує теми раси, ідентичности та відмінності в літературі, розмірковуючи про власну творчість і ширші наслідки того, як суспільство створює концепцію «иншого».

43. Ребекка Вокер – Чорна, біла і єврейка: автобіографія мінливого Я

Rebecca Walker – Black, White and Jewish: Autobiography of a Shifting Self

У мемуарах Вокер досліджується її досвід, коли вона виростала в Америці, будучи жінкою иншої раси, досліджуючи складність ідентичності, раси та фемінізму через глибоко особисту призму.

​​44. Джоан Морган – Коли куркоголові приходять додому до півнів: хіп-хоп феміністка розбиває це

Joan Morgan – When Chickenheads Come Home to Roost: A Hip-Hop Feminist Breaks It Dow

Морган поєднує феміністичну теорію з хіп-хоп культурою, пропонуючи унікальну точку зору на перетині раси, статі та популярної культури, а також захищаючи фемінізм, який є інклюзивним і відображає реалії життя темношкірих жінок.

45. Шанель Міллер – Знай моє ім’я

Chanel Miller – Know My Name

Каліфорнійка Шанель Міллер була зґвалтована у несвідомому стані і написала про це мемуар. Книга добре розкриває тонкощі пережинь жертви зґвалтування.

🇺🇦 46. Ханна Арендт – Джерела тоталітаризму

Hannah Arendt – The Origins of Totalitarianism

Фундаментальна робота Арендт досліджує виникнення тоталітарних режимів, зосереджуючись на взаємодії антисемітизму, імперіалізму та політичних рухів. Хоча аналіз влади та тоталітаризму Арендт не є виключно феміністичним текстом, він дає критичне розуміння ширшої динаміки гноблення та влади, що стосується феміністської теорії та активізму.

47. Кларисса Пінкола Естес – Жінки, які біжать з вовками: міфи та історії про архетип дикої жінки

Clarissa Pinkola Estés – Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype

Естес, юнґіанськa психоаналітик та оповідачка, заглиблюється в архетип «дикої жінки», досліджуючи могутню, інстинктивну природу жінки через міфи, казки та історії з різних культур. Вона об’єднує ці розповіді, щоб запропонувати розуміння жіночої творчості, сили та стійкости, заохочуючи жінок відновити зв’язок зі своєю внутрішньою дикістю та відновити своє природне, неприборкане я. Ця книга стала основоположною працею у феміністичній психології та духовному фемінізмі.

48. 27 номер часопису Ї “Фемінність та маскулінність”

Рекомендації читачок блогу

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading