Черепно-мозкові травми в дитини

здоров'я материнство особисті хроніки травми фізіологія

Коли твоя дитина падає з пеленального столика, світ зупиняється і лунає ‘нема сигналу’. То триває долю секунди, але здається, що вічність. Час зникає. Позавчора ти скаржився, що нічого не відбувається, і все обіцяв собі собі почати щоденні списки подяки на 7 пунктів. Вчора ти вперше склав такий список. Дякував за наймилішу в світі дитинку. Але сьогодні виявляється, що вже пізно: твоя дитина летить з пеленального столика, цілу вічність, вдаряється головою, ламає череп, дякую, що жива.


Ніколи не кладіть дитину на високі поверхні, навіть якщо ви поруч і ніде не йдете. Вона ще сто разів розіб’є чоло й коліна, але хай це принаймні станеться в инший спосіб.
Ніколи не викликайте швидкої, візьміть таксі. В швидкій вас посадять з дитиною на крісло без паска, в кабіні, де все літає, як у космосі, а тоді з жахливим гуркотом і струсами поженуть по львівських бруківках і ямах, завдаючи додаткових психічних і фізичних травм. В швидкій вирішать нажитися на вашому горі, і скажуть, що рентґен вам коштуватиме 1000грн. У вас не буде сил на злість, ви взагалі навряд чи сприйматимете інформацію адекватно. Може здуру заплатите. Ні, я не платила, ще при свідомості, дякую.


У лікарні на вас дивитимуться, як на вбивцю, якщо відмовитесь від госпіталізації. На вас у будь-якому випадку дивитимуться, як на вбивцю, просто для благопристойности. Вони думають, у вас принципи, а у вас інтуїція. Інтуїція для всіх, крім мене, звучить смішно? Якось я дряпалася на гору, і раптом почула слова подруги ‘зупинись, не лізь вище’. Я зупинилась і спустилася вниз. Мені назавжди запам’ятався той випадок, певна, що тоді було врятовано моє життя або кості. Ви спитаєте, де була моя інтуїція, коли я клала дитину на високий пеленальний столик? Вона була, от тільки я її не слухала.

Розум сказав мені ‘ти ж стоїш тут, поруч, нічого не може статися’. І я стояла, поруч, і в долю секунди сталося сальто-мортале, якого я до сих пір не можу осягнути.
Черепно-мозкові травми не такі страшні для дитини, у якої ще не заросло тім’ячко, як для дорослого. У малечі кості м’якші, що було передбачено природою для пологів. Перелом буде швидше за все лінійний, заживе за місяць, головне, щоб ніяк не зачепило мозок. Щоб перевірити мозок, робиться нейросонографія, це ультразвук, тим же ультразвуком можна перевіряти кості, але в більшості клінік усе ще маємо рентґен.

Забій (симптоми: набряк, розрив судин, крововилив; може спровокувати функціональні порушення), струс (симптоми: головний біль, блювота, короткі порушення рухів очей, запаморочення, зміни артеріального тиску, коливання пульсу), здавлення мозку (симптоми: внутрішньочерепні гематоми, набряк мозку, перелом, тобто може ніяк не проявитись візуально, але потребує якнайшвидшого виявлення), аксональне дифузне ушкодження (основний симптом: довга втрата свідомости) – так диференціюють закриті черепно-мозкові травми. Це доволі грубий поділ, оскільки ці травми можуть сплітатися і накладатися одна на одну, а також супроводжуватись додатковими переломами. У будь-якому випадку необхідно їхати до лікарні, а за протоколом вас зобов’язані госпіталізувати для спостереження й на випадок ускладнень.


Упасти можна звідки завгодно, світ небезпечна штука, але. Уникайте класти дитину на високі поверхні, навіть якщо вони з бортиками. Якщо, не дай бог сталося, викликайте таксі, прикладайте холодну руку до місця удару, їдьте в лікарню, консультуйтеся з неврологом та нейрохірургом, робіть рентґен/ультразвук та нейросонографію, якщо треба – госпіталізовуйтесь, і йдіть збирати підписи для якоїсь петиції, щоб відволіктися від поганих думок. Як бонус, це чимало розповість вам про оточуючих.


Груди не помагають. Я багато чула про те, що груди заспокоюють. У цьому випадку Прибульця заспокоювали лише обійми.
Тепер мені щодня на один пункт легше дякувати: дякую, що дитина жива.
Бережіться.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading