7 найвідоміших педіатрів на боці дитини

виховання дослідження історія книги ресурси

Педіатр, який любить дитину так само палко як і свою роботу. Ці люди дійсно змінили речі.

1. Януш Корчак

(1878/79-1942, польський єврей)

Я рада, що саме Корчак очолює список (список хронологічний). Людина широкого спектру, він написав багато і мудро, для дітей і про дітей, присвятив себе дітям, створив для них дім (сиротинець), і пішов у концентраційний табір разом з ними, хоч, кажуть, мав вибір не йти. Народившись у єврейській сім’ї, Корчак виріс агностиком, що не вірив у насильницьке прививання релігій дітям. Натомість глибоко вірив у саму дитину. Його тексти – нескінченна естетична пожива для мозку.

Мій огляд його книги “Як любити дитину” тут.

Українські видання:

2. Лейла Денмарк

(1898-2012, американка)

Одна з небагатьох довгожителів, які відомі чимось, окрім власне довгожительства: друга педіатр жіночої стати і третя жінка в світі з медичною освітою, співвинахідниця вакцини від кашлюка. Вона була однією з перших лікарів, що виступили проти куріння та наркотиків, особливо під час вагітности, вважала коров’яче молоко шкідливим, підтримувала ідею фруктів замість соків та пиття лише води, доволі прогресивно, чи не так?) Вона стала сімейним педіатром для кількох поколінь, і була гаряче люблена за свою небайдужість.

Авторка двох книг про виховання:

3. Еммі Піклер

(1902-1984, угорська єврейка)

Чоловік Піклер був математиком та педагогом, і їхні погляди на фізіологію розвитку співпали. Пара вирішила перевірити свої теорії на власній дитині, і дати їй свободу руху, не втручаючись у природній хід речей, та переконалась, що дитина не потребує додаткових стимуляцій рухом та грою. Піклер також виявила, що кожна деталь в оточенні дитини є важливою (читай – Монтессорі, яка приблизно в цей же час робила ідентичні відкриття). 

У повоєнні часи Піклер заснувала сиротинець, у якому створила максимально вільні умови для розвитку дитячої особистости, і керувала ним понад 30 років. Піклер з чоловіком пропагували ідею шкоди традиційної освіти.

Ця педіатр є винахідницею Трикутника Піклер, що здатний пристосовуватися під вікові потреби дитини, трансформовуючись із гірки на скелелазну стінку, хатинку тощо. Трикутник легко підлаштувати під ріст дитини.

Усі книги:

4. Бенджамін Спок

(1903-1998, американець)

Найвідоміший педіатр світу та дещо контроверсійний чувак, на якому виросло наше покоління, але він тут, бо власне таки випереджав епоху, приходив з новими ідеями і гнучко мінявся разом з суспільством та перевиданнями своєї (одної з найперевидаваніших книг в історії), що починається легендарним “Ти знаєш більше, аніж думаєш”.

Спок був першим педіатром, що взявся вивчати психоаналіз із метою зрозуміти дитячі потреби та динаміку сім’ї. Саме його ідеї надихнули безліч сімей ставитись до дитини, як до індивідуальности, і розширити рамки дозволеного, за що Спока добряче потерзали критикою. Як терзали й за непідкріпленість теорій науковими доказами, подекуди дуже справедливо. Спок та його дружини були відомі своєю громадською активністю, обидві дружини допомагали йому з книгами. Революційна друга дружина представила йому йогу, медитацію, макробіотику, масаж, і навіть запхнула його в джинси у віці 75 років. Що не дивно, зважаючи на те, що їй було на 40 років менше. У підсумку, Спок проповідував усяке різне, і годі вже збагнути яке з перевидань варто читати, але одне напевне: суспільну думку він безперечно штовхав). А ще Спок олімпійський чемпіон з веслування.

Українські видання:

5. Франсуаза Дольто

(1908-1988, француженка)

Народженій у консервативній релігійній сім’ї, Дольто довелось поборотися за власну освіту. Вона вивчилась на філософа, медсестру та психоаналітика, та сконцентрувалась на дитячій психології. В той час як світ вирощував дітей на Споку, у Франції їх вирощували на Дольто. Говорити з дитиною ще в утробі, говорити з нею, опустившись до рівня її очей, говорити їй лише правду, говорити з дитиною, пояснюючи свої дії, як лікар пацієнту, говорити з дитиною – це Франсуаза Дольто.

На її могилі написано “Не бійся!”, а страх смерти вона вважала за страх життя.

Українські видання:

6. Вільям Сірз

(1939-нині, американець)

Вільям та Марта Сірз відома сім’я педіатрів та батьки восьми дітей (одна всиновлена), що проповідують ідеї природних пологів та природного батьківства, грудного вигодовування, теорії прив’язаности та вичерпно діляться своїм багатим досвідом як батьків та педіатрів. Власне Сірз вважається засновником понять природного батьківства та теорії прив’язаности.

Українські видання:

7. Карлос Ґонзалез

(1960-нині, іспанець)

Педіатр і батько трьох. Карлос Ґонзалез пише тепло, цікаво і доступною мовою про все, що турбує батьків. Він офіційний радник La Leche Liga та проводить курси з грудного вигодовування для медичних працівників. Сподіваюся, скоро українською перекладуть більше його книг.

Українські видання:

Рада, що нам з вами приблизно вдалося зберегти ґендерну рівність ?.

Підпишіться на оновлення

Loading
Наталя

Цікаво. Дуже мало знайомих імен?? Головне, що знаю Спока, але з негативного боку. Дякую за інформацію)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading