При надії

Природне батьківство та природа дотичних речей

Тайм-менеджмент для матусь. Лора Вандеркам

…доба має 24 години, а тиждень – 168. Незалежно від того, наскільки ви круті та чудові, ваша активність має обмежуватися цими рамками.


Лора Вандеркам “Я знаю, як їй все вдається. Тайм-менеджмент успішних жінок”

Десь цим обмежується й інформативність книги Лори Вандеркам “Я знаю, як їй все вдається”, – 400 сторінок на одну скромну ідею. Така собі економія часу. Але улюблений бложик не кине вас у біді.

Витиснути з часу максимум

Як же їй усе вдається? 🤔 Вона планує саме 168, а не 24. Основна ідея книги полягає у тактиці маневрування в 168 годинах тижня, замість концентрації на одній добі; ми не мусимо будувати погодинно розпорядок дня, натомість можемо знайти власний свій баланс між кар’єрою, сім’єю та відпочинком, розділяючи на години весь тиждень.

З дитинства більшість із нас звикла жити за схемою прокинулись – поїли – навчання/праця – їжа – сон, і лише мінімальний мінімум нашого часу справді спланований. Вона переставляє і поєднує на перший погляд непоєднуване: ділові зустрічі як плейдейт (зустріч з дітьми для спільних ігор), “робочий” коктейль тощо. Уміння жонглювати годинами та завданнями здатне на чудеса, а чітко сплановані події дадуть опертя. Навіть якщо ця подія не ділова зустріч, а відпочинок.

Чи бували ви в ситуації штибу прийшла няня, щоб ви відпочили, а ви натомість товчете баняками на кухні? А якщо ви записані в той час на пілатес, про проблему точно можна забути. Крім того, поки час не розплановано, завжди буде спокуса виконувати кілька завдань водночас і підбирати їх на своєму шляху, ці маленькі “там і сям” ніколи не завершуються, – в результаті відчуття, що день минув, втома нелюдська, а нічого наче й не зроблено.

Втім, у кожного свої проблеми з плануванням. Якщо ви тратите більше часу на розписування, аніж на виконання, отже, то не ваше, адже в кожного свій ритм. Більше того, наші мізки працюють по-різному. А як знайти, що підходить тобі найбільше? Експериментувати 🤷. Тим більше, що сьогодні підходить одне, завтра – инше.

Знати власний спосіб планувати

Ось різні шляхи планувати, оберіть/зміксуйте свій:

 • список справ на день (написали звечора, зробили на наступний день; можна погодинно; можна пріоритезовувати за важливістю або просто вибирати топ 2-3, які неодмінно треба зробити)
 • список завдань на місяць, розподілений по тижнях та днях;
 • список на день/тиждень/місяць, з якого вибираєш, що тобі зараз хочеться/можеться робити (добре пасує людям, які ненавидять рутинність: ви можете вибирати, водночас обмеження вибору дбає про те, щоб ви не зійшли з розуму)
 • “завдання в капелюсі” – класно підходить для людей, які на нулі (до умовного капелюха кидаються папірці з маленькими посильними завданнями, і щодня навмання береться один; маленьке завдання зроблено – допамін відчуття завершености гарантовано)
 • флоулист (пишеться щоденний список з елементарних речей, які ви й так робите: душ, сніданок тощо + поступово (наприклад, за тиждень такого спискописання додається завдання, яке дається важче, і так, поступово, в потоці, все більше завдань виконується “під шумок”; важливо акуратно викреслювати в кінці дня та писати новий)
 • календар (зазвичай робиться під одне завдання; визначається час, потрібен на виконання, аркуш ділиться на відповідну кількість клітинок, і ставимо хрестики за кожен виконаний день)
 • ментор (не можете поскладатися зовсім – є люди, які вас поскладають; у кожного свої таланти)
 • якщо не вдається планувати час, можна планувати инші речі: їжу, спорт, шопінг, а там, гляди, й час підтягнеться
 • мозковий штурм (коли є проблеми з рішеннями та ідеями; пишемо все підряд, що приходить в голову, а тоді підкреслюємо те, що відгукується, має сенс)
 • глибокий підхід: розписуємо чіткі цілі на рік, місяць, тиждень відповідно в усіх сферах життя; пріоритезовуємо і додаємо дедлайни, розділяємо на підцілі і додаємо дедлайни до кожної
 • динамічний список (виконав завдання – стер, придумав нове – записав туди ж)
 • простий список (записувати лише 1-2 завдання на день)
 • записувати все, що приходить у голову протягом дня, а ввечері структуризовувати/ розподіляти по тематичних списках.

Найкраще мати конкретний час відведений на планування щодня, це допоможе сформувати звичку, яка в результаті ефективно економитиме час та системазуватиме завдання.

Я хочу боротися з цим очікуванням життя без стресу, бо воно блокує бачення тих радісних моментів, які вже існують навколо нас. Рахувати блага – це доволі банально, але ж щось у цьому є.

Лора Вандеркам “Я знаю, як їй все вдається. Тайм-менеджмент успішних жінок”

Важливо також розуміти, що ніхто не ідеальний, і нікому не під силу спланувати все ідеально (план – це нарис потенційної реальности, але картина завжди буде иншою через незалежні від нас обставини, бо ми не здатні контролювати все), а також який час для вас найпродуктивніший, які завдання ви можете делегувати, що вас відволікає і як це можна усунути, все залежить від того, що ви власне плануєте.

Можна також допомагати собі таймерами, онлайн календарями та спеціалізованими додатками типу помодоро, трелло чи тоґл, позаписувати як минає ваш день, щоб побачити куди дівається час, продумати, чим займатись, якщо випаде час очікування (може, рука тягнеться до фейсбучика, а якщо запланувати собі аудіокнигу, TED, duolingo чи мати під рукою блокнот для схем і скетчів, час можна використати цінніше), – ми не мусимо дотримуватись стратегій, але стратегії допомагають ефективніше використовувати час. Дослідження кажуть, що 10-12 хв планування допомагають врятувати як мінімум 2 змарнованих години.

А тепер перечитаймо ще раз епіграф угорі: ми не можемо більше, аніж можемо. І відпочинок найкраще внести в план теж, неважливо активний чи пасивний, – занотоване сприймається серйозніше.

Який один крок у якій сфері вашого життя здатний підтягнути загальну ситуацію вашого життя на щабель вище?

У мене немає часу” означає “Це не пріоритет”. У нас завжди є час для того, що для нас важливо.

Лора Вандеркам “Я знаю, як їй все вдається. Тайм-менеджмент успішних жінок”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Повернутись вверх