При надії

Природне батьківство та природа дотичних речей

Стаття 97: все про сонцезахисні засоби.

Зважаючи на те, що нині більшість із нас не працює надворі, зусиль коштує швидше впіймати щоденне сонце, аніж уникнути його.
Wellness Mama

Захищатися від сонця, яке дарує нам вітамін D, щоб напихатися вітаміном D в таблетках. Захищатися від сонця, яке загрожує раком шкіри, щоб недоотримувати вітамін D, який сприяє захисту від багатьох видів раку. При цьому користуючись кремами, що втручаються в гормони та містять токсини, знов-таки порушуючи баланс. І так далі.

Щоразу, як мені кажуть, що якась річ мені життєво необхідна, я мимоволі насторожуюсь. Я також не фанат тієї ідеї, що всім підходить один розмір. Треба захищатись від сонця, візьми крем і намажся, все? Ні, не так просто. То мазатись тим кремом чи ні?

Знайомство з ультрафіолетом

Типи ультрафіолету:

Ультрафіолетова радіація поділяється на три типи, залежно від довжини хвилі: UVA, UVB, UVC. Чим коротша хвиля, тим вона шкідливіша і водночас менше проникає в шкіру. Від найшкідливішої UVC нас повністю захищає атмосфера.

Атмосфера також фільтрує більшість UVB, але якась частина все ж здатна проникати у верхні шари шкіри, і це значно більша частина, аніж замислено природою, завдяки хімічному ушкодженню озонового шару людьми. UVB відповідальне за довготривалу засмагу та власне згорання, сприяє старінню шкіри та розвитку раку шкіри. І дарує нам так званий вітамін D.

Найдовші хвилі, UVA, це приблизно 95% всього ультрафіолету, що сягає земної поверхні. Вони можуть проникати в глибші шари шкіри та відповідають за негайний ефект засмаги, сприяють старінню шкіри та утворенню зморшок. Вони також можуть проникати через скло. Нещодавні дослідження виявили, що UVA може теж докластися до розвитку раку шкіри.

Що впливає на силу опромінення:

 • пора року та час дня (пік – у літні місяці середніх широт та протягом чотирьох годин навколо полудня);
 • широта (рівень ультрафіолету вищий ближче до екватора);
 • висота над рівнем моря (чим вище, тим менше ультрафіолету поглинається атмосферою);
 • відображення від поверхонь (більшість поверхонь відбиває ультрафіолет, тим самим збільшуючи його силу, наприклад, вода, трава та ґрунт відображають менш, ніж 10%, пісок – 15%, морська піна – 25%, а сніг – 50%.
 • хмари та імла (як правило, хмари зменшують проникність ультрафіолету, проте легкі або тонкі хмари можуть навіть збільшити його кількість, тому берегтися рекомендують навіть у похмурий день в тіні).

Сонячні опіки

Чим більше сонячних опіків ми отримуємо протягом життя, тим вищий ризик раку шкіри. Дитяча шкіра особливо чутлива, і сонячних опіків їй варто уникнути цілком. Скільки саме опіків може спокійно пережити окрема людина, дуже індивідуально: це залежить від генетики (родинної історії хворіб та кольору шкіри), часу, що проводиться на сонці, рівень кожного ушкодження шкіри тощо. Чим легше ваша шкіра згорає, тим вищий рівень ризику.

Знайомство із сонцезахисними засобами

SPF

Перше, на що ми звертаємо увагу, дивлячись на сонцезахисний засіб – абревіатура SPF (sun protection factor), що позначає рівень захисту шкіри від згорання, точніше від UVB променів, одначе не вимірює рівня захисту від не менш небезпечних променів UVA. Тому дерматологи радять також шукати слова “broad spectrum” (широкий спектр), які позначають захист від обох типів променів. Рекомендується вибирати засіб з SPF 30. Якщо матимете справу з водою та потом, варто також вибрати водостійкий засіб, що повинен захистити протягом приблизно 40хв у воді або дуже водостійкий – 80хв.

Для того, щоб засіб був дійсно ефективним, необхідно використовувати пропорцію 2мг на 2см2 тіла та наносити його щодві години. Більшість людей використовує від четвертини до половини необхідної кількости та невчасно поновлює захист, якщо поновлює взагалі.

Шкала SPF не є лінійною:

 • SPF 15 блокує 93% UVВ
 • SPF 30 блокує 97% UVB
 • SPF 50 блокує 98% UVB.

Хімічні та блокувальні засоби

Деякі засоби захищають шкіру з допомогою хімічних процесів, а деякі блокують або відбивають сонце, створюючи фізичний бар’єр. Другий тип засобів зазвичай містить частинки титану та/або цинку.

Хімічні засоби містять елементи, що потребують доказів безпеки. Довготривалий ефект використання сонцезахисних засобів науці невідомий.

Форми випуску

 • крем (найкраще підходить для сухої шкіри, особливо лиця);
 • лосьйон (використовують переважно для тіла, вони легші і менш жирні);
 • гель (найкраще для волосистих ділянок);
 • палички (для шкіри навколо очей);
 • спрей (найлегший варіант для дітей, але треба впевнитись, що дитина не вдихає засіб, що досить нелегко).

Рак

Є три основні типи раку шкіри: 2 види карциноми та меланома. При вчасному виявленні кожен з них лікується, а контроль сонячного опромінення може знизити ризик раку. Під цим мається на увазі і той факт, що здорова кількість сонячного опромінення зміцнює здоров’я, і, власне, знижує ризик меланоми.

Коли ви проводите більшу частину свого дня, лікуючи пацієнтів зі страшними меланомами, цілком природно зосередитись на їх профілактиці, але потрібно пам’ятати про велику картину. Зрештою, ортопеди не рекомендують своїм пацієнтам уникати фізичних вправ, щоб зменшити ризик травм коліна.
Річард Веллер

У ході еволюції люди навчилися природно захищатись від сонячної радіації, виробляючи меланін. Мігруючи далі від тропіків та відпочиваючи від сонця зимою, організми вчилися продукувати менше меланіну, щоб отримати від сонця необхідне, а також почали виробляти набагато більше білка, який зберігає вітамін D для подальшого використання. Навесні, коли сонце зміцнювалося, вони поступово накопичували сонцезахисну засмагу. Сонячний опік був, мабуть, рідкістю до сучасних часів, коли ми позакривалися в офісах і почали ошпарювати себе на пляжах раз на рік. Такий різкий перепад справді звучить небезпечно.

Найкраще довготривале дослідження з існуючих показує, що засоби проти сонця мають вельми незначний вплив на меланому, найнебезпечнішу з них, а деякі компоненти сонцезахисних засобів можуть навіть спричиняти инші форми раку.

Небезпека та потенційна небезпека

 • наночастинки діоксиду титану та оксиду цинку (є підозри щодо їхньої шкоди, але на разі нічого підтвердженого, втім, дітям чомусь можна засоби з вмістом лише оксиду цинку);
 • засоби на основі параамінобензойної кислоти (PABA) та з умістом бензофенонів можуть викликати подразнення шкіри, включаючи висипання та прищі;
 • октиноксат та оксибензон, мають естрогенні (жіночі гормони) ефекти в клітинах та дослідженнях на тваринах, як і деякі парабени (ефекти на людину ще не досліджено);
 • авобензон, оксибензон, октокрилен та екамсула всмоктують в кров та залишаються там на деяких час (це виявлено дослідженням 2019ого року, і наслідки ще не досліджено);
 • вітамін А (багато засобів його містять, оскільки він вважається незамінним для шкіри, однак є сумнів щодо доцільности вітаміну А на шкірі під прямими сонячними променями, і потрібно більше досліджень на цю тему);
 • перебування засобу на сонці може пошкодити його формулу, після чого він перестане бути ефективним (тобто на пляж із собою не візьмеш);
 • коралові рифи (оксибензон, що міститься в сонцезахисних кремах, один з факторів, що знищує коралові рифи, у деяких точках планети такі засоби вже забанено на рівні закону, наприклад, на Гаваях);
 • вітамін D (при правильному нанесенні засобу ризик недоотримання цього вітаміну є).
 • звикання та залежність (існує думка про їхню можливість).

Вітамін Д

Швидше за все сонцезахисні засоби також не заблокують вітаміну D, тому, що люди переважно не використовують їх як належить (достатньо часто та достатню кількість), а отже, ура, таки отримують свій вітамін Д… та не отримують захисту від ультрафіолету, причому дослідження стверджують, що чим вищий в крему SPF, тим більше людина схильна розслабитись та знехтувати правилами нанесення.

Тим не менше, те, що нам рекомендують, це постійне використання сонцезахисних засобів, незалежно від місця проживання та сезону (і люди захищаються, з ніг до голови, дехто навіть вдома і в тому числі від ‘блакитного світла’, тобто сонцезахисним кремом; звідки у вас стільки грошей? ?) та саплементація штучним вітаміном Д, яка, одначе, демонструє від мінімуму до нуля результату. Як я зрештою і підозрювала.

Австралійці зрозуміли, що щось тут не так ще в 2005 році, їхні дерматологи офіційно заявили, що ультрафіолет має як корисний, так і шкідливий вплив на здоров’я, і потрібно зберігати баланс, щоб корисне не переходило в шкідливе. Причому користь полягає не лише в отриманні вітаміну Д.

І так, зі здоровим глуздом, ми підходимо до питання номер 1.

Як же все-таки захищатись від сонця?

 • зважати на особливості своєї генетики, шкіри, стилю життя, навколишніх чинників;
 • обмежувати перебування на сонці та уникати його з 10 до 16;
 • старатись поступово збільшувати кількість сонця у своєму житті;
 • пам’ятати, що поверхні (вода, пісок, трава, сніг) відбивають світло, збільшуючи силу опромінення;
 • одягати захисний одяг (штани, футболки на довгий рукав, сонцезахисні окуляри та капелюхи; одяг то окрема тема, якщо є бажання, зануритись можна тут);
 • при потребі використовувати сонцезахисний крем (шукати з SPF30, широкого спектру, водостійкий; можна навіть зробити свій під власну відповідальність (його ніяк не потестуєш у домашніх умовах, зате можна бути певним, що в ньому нема отрути; мені подобається ідея не класти на шкіру того, чого не покладеш усередину);
 • підкоригувати харчування (зелень, особливо шпинат, цибуля-порей петрушка, кінза, салат, селера, брокколі; кавун, абрикоси, ґрейпфрут, гранат, всі червоні фрукти, ягоди, томати і особливо томатна паста містять лікопен, антиоксидант, який може посилити природний захист шкіри від вільних радикалів; чорний шоколад, чай –антиоксиданти та протизапальне; лосось, сардини, оселедець, морська капусиа, насіння льону/чіа – джерел omega3; здорові насичені жири типу масла та кокосової олії).

Сонячне світло спричиняє виділення певної кількости инших важливих сполук у тілі, не лише нітриту оксиду, але й серотоніну та ендорфінів. Воно знижує ризик простати, молочної залози, колоректальної та підшлункової залози. Воно покращує циркадні ритми. Воно зменшує запалення і послаблює аутоімунні реакції. Воно покращує практично кожен психічний стан, що спадає на гадку. І воно безкоштовне.

Outsideonline

Що ще цікавого

Джерела:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх