При надії

Природне батьківство та природа дотичних речей

Стаття 95: 7 найвідоміших педіатрів на боці дитини.

1. Януш Корчак

(1878/79-1942, польський єврей)

Я рада, що саме Корчак очолює список (список хронологічний). Людина широкого спектру, він написав багато і мудро, для дітей і про дітей, присвятив себе дітям, створив для них дім (сиротинець), і пішов у концентраційний табір разом з ними, хоч, кажуть, мав вибір не йти. Народившись у єврейській сім’ї, Корчак виріс агностиком, що не вірив у насильницьке прививання релігій дітям. Натомість глибоко вірив у саму дитину. Його тексти – нескінченна естетична пожива для мозку.

Мій огляд його книги “Як любити дитину” тут.

Українські видання:

 • Право на повагу. Дух і літера (2012)
 • Пригоди короля Мацюся. А-ба-ба-га-ла-ма-га (2011)
 • Дитя людське: Вибрані твори. Дух і літера (2007)
 • На самоті з Богом. Молитви тих, котрі не моляться. Дух і літера, (2003).
 • Правила життя. Молодь (1989)
 • Мацюсеві пригоди. Веселка (1968, 1978)
 • Як любити дитину (1978)
 • Як любити дітей. Клуб сімейного дозвілля (2016)

2. Лейла Денмарк

(1898-2012, американка)

Одна з небагатьох довгожителів, які відомі чимось, окрім власне довгожительства: друга педіатр жіночої стати і третя жінка в світі з медичною освітою, співвинахідниця вакцини від кашлюка. Вона була однією з перших лікарів, що виступили проти куріння та наркотиків, особливо під час вагітности, вважала коров’яче молоко шкідливим, підтримувала ідею фруктів замість соків та пиття лише води, доволі прогресивно, чи не так?) Вона стала сімейним педіатром для кількох поколінь, і була гаряче люблена за свою небайдужість.

Авторка двох книг про виховання:

 • Every Child Should Have a Chance (1971)
 • Dr. Denmark Said It!: Advice for Mothers from America’s Most Experienced Pediatrician (2002)

3. Еммі Піклер

(1902-1984, угорська єврейка)

Чоловік Піклер був математиком та педагогом, і їхні погляди на фізіологію розвитку співпали. Пара вирішила перевірити свої теорії на власній дитині, і дати їй свободу руху, не втручаючись у природній хід речей, та переконалась, що дитина не потребує додаткових стимуляцій рухом та грою. Піклер також виявила, що кожна деталь в оточенні дитини є важливою (читай – Монтессорі, яка приблизно в цей же час робила ідентичні відкриття). 

У повоєнні часи Піклер заснувала сиротинець, у якому створила максимально вільні умови для розвитку дитячої особистости, і керувала ним понад 30 років. Піклер з чоловіком пропагували ідею шкоди традиційної освіти.

Ця педіатр є винахідницею Трикутника Піклер, що здатний пристосовуватися під вікові потреби дитини, трансформовуючись із гірки на скелелазну стінку, хатинку тощо. Трикутник легко підлаштувати під ріст дитини.

Усі книги:

 • Laßt mir Zeit. Die selbständige Bewegungsentwicklung des Kindes bis zum freien Gehen. Untersuchungsergebnisse, Aufsätze und Vorträge. (2001)
 • Friedliche Babys – zufriedene Mütter. Pädagogische Ratschläge einer Kinderärztin. (2008)

4. Бенджамін Спок

(1903-1998, американець)

Найвідоміший педіатр світу та дещо контроверсійний чувак, на якому виросло наше покоління, але він тут, бо власне таки випереджав епоху, приходив з новими ідеями і гнучко мінявся разом з суспільством та перевиданнями своєї (одної з найперевидаваніших книг в історії), що починається легендарним “Ти знаєш більше, аніж думаєш”.

Спок був першим педіатром, що взявся вивчати психоаналіз із метою зрозуміти дитячі потреби та динаміку сім’ї. Саме його ідеї надихнули безліч сімей ставитись до дитини, як до індивідуальности, і розширити рамки дозволеного, за що Спока добряче потерзали критикою. Як терзали й за непідкріпленість теорій науковими доказами, подекуди дуже справедливо. Спок та його дружини були відомі своєю громадською активністю, обидві дружини допомагали йому з книгами. Революційна друга дружина представила йому йогу, медитацію, макробіотику, масаж, і навіть запхнула його в джинси у віці 75 років. Що не дивно, зважаючи на те, що їй було на 40 років менше. У підсумку, Спок проповідував усяке різне, і годі вже збагнути яке з перевидань варто читати, але одне напевне: суспільну думку він безперечно штовхав). А ще Спок олімпійський чемпіон з веслування.

Українські видання:

 • Бенджамін Спок. Дитина та догляд за нею. Фоліо (2008)

5. Франсуаза Дольто

(1908-1988, француженка)

Народженій у консервативній релігійній сім’ї, Дольто довелось поборотися за власну освіту. Вона вивчилась на філософа, медсестру та психоаналітика, та сконцентрувалась на дитячій психології. В той час як світ вирощував дітей на Споку, у Франції їх вирощували на Дольто. Говорити з дитиною ще в утробі, говорити з нею, опустившись до рівня її очей, говорити їй лише правду, говорити з дитиною, пояснюючи свої дії, як лікар пацієнту, говорити з дитиною – це Франсуаза Дольто.

На її могилі написано “Не бійся!”, а страх смерти вона вважала за страх життя.

Українські видання:

 • Франсуаза Дольто. Боротьба за дитину: Як уникнути стереотипів і штампів виховання. Клуб сімейного дозвілля, (2018)

6. Вільям Сірз

(1939-нині, американець)

Вільям та Марта Сірз відома сім’я педіатрів та батьки восьми дітей (одна всиновлена), що проповідують ідеї природних пологів та природного батьківства, грудного вигодовування, теорії прив’язаности та вичерпно діляться своїм багатим досвідом як батьків та педіатрів. Власне Сірз вважається засновником понять природного батьківства та теорії прив’язаности.

Українські видання:

 • Уільям Сірс, Марта Сірс. Ваша вагітність. Практичний порадник від зачаття до народження. КМ-БУКС (2010)
 • Уільям Сірс, Марта Сірс. Ваша дитина і ви. Здорове харчування для всієї родини. КМ-БУКС (2012)
 • Уільям Сірс, Марта Сірс. Ваш малюк: Енциклопедія розвитку від народження до двох років. КМ-БУКС (2014)
 • Уільям Сірс, Марта Сірс. Книга про здорову вагітність. Vivat (2020).

7. Карлос Ґонзалез

(1960-нині, іспанець)

Педіатр і батько трьох. Карлос Ґонзалез пише тепло, цікаво і доступною мовою про все, що турбує батьків. Він офіційний радник La Leche Liga та проводить курси з грудного вигодовування для медичних працівників. Сподіваюся, скоро українською перекладуть більше його книг.

Українські видання:

 • Карлос Ґонсалес – Моя дитина не хоче їсти. Як перетворити годування в насолоду. Видавництво Сварог i К (2020)

Рада, що нам з вами приблизно вдалося зберегти ґендерну рівність ?.

Що ще цікавого

Один коментар до “Стаття 95: 7 найвідоміших педіатрів на боці дитини.

 1. Цікаво. Дуже мало знайомих імен?? Головне, що знаю Спока, але з негативного боку. Дякую за інформацію)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Повернутись вверх