При надії

Природне батьківство та природа дотичних речей

Стаття 12: про книгу «Відроджені пологи» Мішеля Одена.

Якщо, говорячи про природні пологи, Ґрентлі Дік-Рід має на увазі, що не варто медично втручатися в процес без потреби, проте майбутній мамі варто мати елементарні знання про пологи і вчитися розслаблятися і правильно дихати заздалегідь, то Мішель Оден під природніми пологами розуміє «чим менше знаєш, тим природніше». Оден вважає, що жінка повинна віддатися своїм відчуттям і робити буквально все, що їй заманеться, випустити свою дику природу на волю, кричати, метатися і дерти на собі волосся, якщо потрібно. Мені особисто не хотілось би зводити жінку до дикої тварини, а пологи – до підкорення тваринному інстинкту, але що ж, кожному своє.

«Відроджені пологи» розповідають про досвід Одена у пологовому будинку Пітів’є, куди він приїхав, як досвідчений медик, але недосвідчений акушер, і де його уявлення про акушерство змінилися з суто технічних до більш емпатичних та вільних унаслідок спостережень та експериментів. Якщо Дік-Рід змінював щось у процесі пологів, ґрунтуючись на одкровеннях самих породіль та побаченому, Оден «пробував»: а що, коли ми не використовуватимемо щипці, а що, коли ми не пробиватимемо води, а що, коли ми не підтримуватимемо голівку дитини при появі на світ.

Книга невелика і досить цікава, проте протягом читання мене переслідує думка про те, що під прикриттям емпатії , розуміння, людяности, неусвідомлено для самого Одена, породіллі та новонароджені для нього – піддослідні кролики. Пологовий будинок у Пітів’є – унікальне і прогресивне явище, Оден повстає проти традиційних речей на кшталт лежачої пози, надає палаті більш затишного вигляду, аби жінка почувалась комфортніше, не наполягає на процедурах типу амніоцентезу (водночас вважаючи, що УЗД – це також «менше знаєш – краще спиш»), ступає той крок від «пацієнт» до «жива людина», і все ж у його методах бракує тих прозорих самовіддачі і відання, якими може похвалитися Дік-Рід.

Мішель Оден про лежачу позу та дихальні практики:

Ця традиційна ортодоксальна поза – найневдаліша в фізіологічному сенсі як для матері, так і для дитини: коли жінка лежить на спині, матка з плодом давить на великі кровоносні судини, що, в свою чергу, зменшує кількість збагаченої киснем крови, що надходить у плаценту, і ускладнює кровообіг між організмом жінки та дитиною. До того жця поза не дає можливости породіллі скористатися допомогою природної ґравітації під час вигнання плоду.

Кажуть, що поза ця походить із Франції 17ого сторіччя, коли Луї XIV закортіло роздивитися з-за шторки, як його коханка народжує дитину. Сам термін «акушер» походить від французького «лежати».

Оден натомість пропонує жінці вільно пересуватися і приймати зручні для неї пози при пологах. Щодо дихальних практик він висловлюється так:

Ми не вчимо ніяких дихальних прийомів. Неможливо призначати певну методику дихання без того, щоб не нав’язати певне положення під час пологів; люди дихають по-різному в залежності від того, чи ходять вони, стоять, сидять навпочіпки, сидять, випрямивши спину, лежать, спираються на щось чи лежать у воді.

Про присутність родини при пологах:

  • Чоловікам иноді виявляється важко спостерігати, прийняти і зрозуміти інстинктивну поведінку жінок під час пологів. Замість цього вони часто намагаються не дати їм “випасти” з раціонального стану самоконтролю. Те, що у всіх традиційних суспільствах народжують жінкам допомагають не чоловіки, а жінки, які вже мають дітей – не простий збіг.
  • Деякі вагітні приводять на пологи сестру або подругу. Якщо у них самих були природні пологи, вони принесуть із собою позитивний досвід; якщо ж вони ще не народжували або їхні діти з’являлися на світ за допомогою кесаревого розтину, вони можуть принести сюди страх і хвилювання. Буває, що жінки хочуть, щоб під час пологів були присутні кілька людей. Ми зауважили, що в цьому випадку у них часто бувають затяжні і важкі пологи.
  • Иноді жінка приходить до нашого відділення зі своєю матір’ю. Її присутність дійсно може допомогти, якщо вона сама народила кілька дітей без медичного втручання, але такі випадки рідкісні, якщо мами народжували в п’ятдесяті-шістдесяті роки. Багато що з того, що було характерно для пологів в той час, зараз застаріло. Крім того, характер медичної допомоги при пологах зараз так швидко змінюється, що мамі досить важко передати цінну і потрібну інформацію про пологи своїй доньці, як це зазвичай буває у традиційних общинах. Природна різниця в досвіді і знаннях призводить до напруження, яке ми часто спостерігаємо у відносинах матері і доньки під час пологів. У багатьох випадках таке взаємне нерозуміння може бути легко компенсовано присутністю досвідченої акушерки, здатної зрозуміти обидві сторони.

Про пологи у воді:

У воді пологи проходять легше, менш болісно і більш ефективно, жінка відчуває себе більш комфортно. З одного боку, вона стає в воді невагомою, може перебувати в басейні в підвішеному стані, їй не доводиться боротися з вагою власного тіла під час переймів. По-друге, тепло води зменшує секрецію адреналіну і розслабляє м’язи. Вода може також сприяти виникненню альфа хвиль головного мозку, що створюють стан розумового розслаблення. Розслаблення, в свою чергу, сприяє швидкому розкриттю шийки матки.

Про грудне вигодовування:

Ми закликаємо до терпіння в період організації грудного вигодовування. Щоб зняти напругу, яку молода мама може відчувати, ми нагадуємо їй, що новонароджені насправді не мають потреби в молоці до 2-3-го дня життя. Насправді до цього часу в грудях і немає молока, а тільки молозиво – високоякісна рідина, багата антитілами. Молоко, як таке, з’являється не раніше третього дня. Иноді виникають проблеми невідповідності в часі: або молоко прийде до того, як дитина відчує апетит, або дитина зголодніє до того, як з’явиться молоко.

Уже кілька років ця книга доступна українською мовою, от тільки, упс, я її вам не рекомендую.

Що ще цікавого

Читайте також:

Стаття 2: про те що читати під час вагітности або топ-25 книг для майбутніх мам.

Стаття 84: топ-10 книг про пологи, материнство та батьківство.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх