При надії

Природне батьківство та природа дотичних речей

Стаття 7: Про книгу «Вчимося народжувати» (З.Городенчук, Т.Лехновська, О.Струк)

Багато молодих мам дуже задоволені цією книгою, тож довелося занести її до списку «що читати» готуючись до батьківства. Я не люблю книжок, що змішують наукове з рілігійним, це не додає книзі структури й гармонії, тим більше, коли написана вона колективом авторів, і воно так і виглядає, кострубато: наче один автор писав наукову частину, инший – релігійну, третій – власне, слава богу, задавався питаннями, якими задається всяка вагітна жінка; але загалом це непогана книжка для підготовки до пологів, побудована фактично за принципом питання-відповідь, і читається вона доволі легко.

Особисто я звела б її до 5ого розділу, що розповідає про власне підготовку до пологів, їх стадії, вправи для дихання, пози в яких краще народжувати залежно від ситуації та розділу 6ого, що допомагає розібратися бажаючим народжувати за участи батька, а також винесла б окремим розділом розповіді матерів про пережитий досвід. Инші розділи читати було нецікаво чи то в силу надто наукового звучання, чи то інформація була для мене вже не нова. Разом з тим, 5ий та 6ий розділи достатньо інформативні, аби таки придбати заради них цю книжечку.

Стадії пологів:

Рання (прихована) фаза. Може тривати протягом тижня, декількох днів або годин. Скорочення матки відбувається більш-менш регулярно (щогодини або кожні 45хв, 30 хв…), вони досить короткі (по 35-45 секунд) і не створюють особливого дискомфорту. Шийка матки, яка до пологів мала вигляд циліндра, поступово згладжується і починає відкриватись. Як звичайно, наприкінці ранньої фази пологів шийка матки відкрита приблизно на 5 см чи трохи менше, ніж наполовину.

Активна фаза. У цій фазі шийка матки відкривається від 5-ти дг 8-ми см, чи майже повністю. Щоб виконати цю роботу, перейми стають сильніші, триваліші (до 40-60 секунд) і частіші (з’являються через кожеі 3-5 хвилин). Ця фаза триває в середньому 2-5 годин.

Проміжна, або перехідна фаза. Триває від 15-20 хвилин до 2-3 годин. Перейми стають дуже сильні, з’являються через кожні 1-2 хвилини, їхня тривалість зростає до 60-90 хвилин. Під дією сильних скорочень матки її шийка відкривається повністю (на 10 см, або на 5 пальців) і дитина опускається по родових шляхах.”

Фази нормальних пологів

Типи дихання

Отже, під час перейм дихають діафрагмальним диханням (зі вдихом нижні ребра роз’їжджаються вбоки), це забезпечує дитину максимальною кількістю кисню, а маму – максимальним комфортом. Період вагітности чудова нагода відточити цей навик, бо зазвичай ми дихаємо грудьми або животом.

Перший тип дихання – рання стадія:

Правильне дихання важливо розпочати саме на цій стадії, коли перейми ще не дуже дошкуляють, для того, щоб увійти в ритм і не думати про це пізніше.

Вдих і видих через ніс, з початком перейми дихаємо глибоко й повільно, з наростанням перейми дихаємо все частіше і поверхневіше, на висоті перейми – дуже часто і поверхнево, зі спаданням перейми – все глибше та повільніше.

Другий тип дихання – перехід ув активну фазу:

Застосовується при частіших і сильніших переймах, які не вдається розрядити, дихаючи через ніс. Необхідність переходу на це дихання зазвичай означає перехід ув активну фазу.

З початком перейми дихаємо глибоко й повільно, через ніс, з наростанням перейми – частіше й поверхневіше, на висоті перейми, якщо носом дихати не допомагає, відкриваємо рот, і дихаємо часто і поверхнево, коли перейма слабшає, переходимо на повільне й глибоке дихання носом.

Третій тип дихання – передпотужний період:

Застосовується при найважчих і найсильніших переймах, коли дитинка вже починає опускатися по родових шляхах.

Від початку перейми вдихаємо повітря різко і глибоко через рот, так, щоб живіт підкинуло, тоді форсовано видихаємо через ніс.

У передпотужний період можна також дихати часто і поверхнево через рот, це називають ‘по-собачому’. При потребі можна перемикатися на звичайне дихання. Можна також ‘задувати свічки’ – довгим видихом, або ‘пунктирним’, ніби задуваючи кілька свічок.

Корисно також вчитися затримувати дихання в нижніх відділах легень, тобто вдихаючи не на повні груди.

Релаксація

Важливо також навчитися розслаблятися, щоб відпочивати між переймами та потугами.

Книга пропонує багато вправ для розслаблення, зміцнення, зміни положення дитинки в матці та загальної підготовки до пологів.

Партнерські пологи

Не варто робити вагітність та пологи своєю особистою справою, адже батьки стають у момент зачаття, і відповідальність з’являється уже тоді. Це спільна подорож. Як і в инші моменти життя, батько – це захист і опора. Під час пологів чоловік може спостерігати, засікати час переймів, нагадувати як дихати (демонструвати його), робити масаж, підтримувати фізично, займати зручну позицію, бути посередником між жінкою та медичним персоналом тощо. А головне бути впевненим, спокійним та обізнаним, і нічому не дивуватися, – жінка може продемонструвати себе з незнаного доти боку. Під час пологів жінці легше спілкуватися з однією особою, якій вона довіряє.

Пози для пологів

Що ще цікавого

Читайте також:

Стаття 2: про те що читати під час вагітности або топ-25 книг для майбутніх мам.

Стаття 84: топ-10 книг про пологи, материнство та батьківство.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Повернутись вверх