Іграшки

виховання іграшки історія

Перед тим, як іти на прогулянку, мої кишені наповнюються речима: кабель, пачка серветок, щось солідніше для гострих зубок, екоторбинка, пляшечка з водою тощо. При вмілому чергуванні предметів ми вибираємося з будь-яких життєвих перипетій з мінімальною шкодою для барабанних перетинок. Хоч зазвичай малюк просто хоче розділити з нами будь-яку діяльність, і я безконечно дивуюся цьому природному пориву до соціалізації. Прибульцю 13 місяців. Він завжди допомагає нам нести покупки, штовхає возика, підтримує горня кави. Якщо дитина нервується й виявляє невдоволення, швидше за все їй не дали можливости взяти в чомусь участь.

Ми вже пройшли сякий-такий шлях, і моє початкове бачення хіба підтвердилось: дитині важливі не іграшки та ігри, а досліди та діяльність. Дитина, що бавиться надміру барвистим і шумним шматком пластика – трохи сумне, як на мене, видовище (хоч і в нас є такі, наприклад, улюблена малюком подарована рoжева (!) пластикова (!) машинка від Fisher Price. Дитина, що діловито порпається в шухляді з безпечним кухонним начинням чи дитина, що котить м’ячика – так, значно краще.

Найпростіші іграшки існували споконвіку, і котра звідки бере початок – встановити вже майже неможливо. Перехідною фазою з млявого інтересу до цілковитого розквіту цієї індустрії можна вважати 18-19 сторіччя, період, коли дитину визнали за людину, – тоді масово бавилися настільними іграми, мильними бульбашками та калейдоскопами.
На стику 19-20 століття почався іграшковий бум, чергова золота жила торговців, і іграшка стала швидко набувати функції розважальної понад освітню, а з тим батьки почали частіше позбуватися дитини з допомогою іграшок. Популярна іграшка мобіль (версії її, скажімо, бувають менш і більш жахаючі, та все ж) викликає у мене таке саме відчуття, яке викликало б маля, залипле в телевізор: авжеж, мама має можливість приготувати вечерю, але маля тим часом перетворюється на зомбі. Звісно, при вмілому користуванні тим же телевізором реальне життя не втрачає для дитини барв, але де та тонка грань, за якою дитина починає битись в істериці з вимогою ввімкнути їй мультик? Зрештою мультики – то тема окремої статті, тож вернімось до іграшок. Мобіль існує і серед іграшок Монтессорі, просто він складається не з дивних тварин диких кольорів з дикими звуками, а з форм, розмірів та кольорів, що змінюються відповідно до віку, і, звісно ж, із натуральних матеріалів. Зрештою – я навіть не мала, де вішати той мобіль ?.

Сьогодні іграшок навала, і в них легко заплутатись і втонути. Як вибрати іграшку для свого чада, скільки, з якого матеріалу?
☝️ Перш за все, діти обожнюють бавитись побутовими предметами. Упевніться, що предмет безпечний – і вуаля. Наприклад, одна з улюблених іграшок в дітей до року – звичайний кульочок – може легко призвести до удушення, дитина навіть не зможе крикнути – будьте обачні. Так само аж до 8ми років дітям не рекомендують бавитись із надувними кульками. Подовгасті предмети можна легко запхнути собі в горлянку, чи наштрикнутись на них власним пузом (перевірено на собі), статистично найбільше дрібними предметами люблять давитися діти до трьох років.
☝️Діти обожнюють бавитись музичними інструментами (чи там баняками; може бути трохи шумно, зате ну дуже весело).
☝️Діти обожнюють бавитись водою у будь-який спосіб. Упевніться, що дитина не може посковзнутись.
☝️Діти обожнюють щітки, мітли, порохотяги (радше вимкнені), кабелі (упевніться, що міцний і ні до чого не підключений), електроніку, дзеркала (про безпеку самі розумієте), і, звісно, все, чим користується мама: щітка для волосся, зубна щітка (що чудова нагода представити дитині її особисту зубну щітку) і, звісно, різноманітні баночки.
☝️Діти обожнюють долати перепони і проникати на заборонені території) Тож можна створити їм бар’єри з подушок, шторок, розкласти особистий намет чи тунель. Ящик наповнений якимось барахлом чи коробка з серветками – то години роботи ?. Якщо бережете екологію, напхайте ту коробку з-під серветок клаптями різнобарвних тканин.

☝️Діти обожнюють дзеркала, і дзеркало – то одна з найрекомендованіших Монтессорі іграшок. Якщо у вас нема великого настінного чи ще якогось безпечного, існують такі спеціальні акрилові для дітлахів.
☝️Діти таки хочуть іграшок-іграшок. Перше питання – скільки? Дослідження відповідають: мінімум. Дослідження кажуть, що з меншим вибором іграшок в дитини кращі шанси сфокусуватись, вона гратиметься довше та креативніше. Не купуйте надміру іграшок, вони швидко набридають, та й ті, що є – не давайте дитині їх усі відразу – спростіть їй життя: хай вчиться робити вибір, але не губиться в ньому. Перевірено на особистому досвіді: якщо в дитячому ящичку всього 3-4 різнопланові іграшки, малюк почувається спокійніше і щасливіше.
☝️З якого матеріалу?
Лише з народженням дитини я по-справжньому замислилась про свій стиль життя, предмети, які мене оточують, засоби, якими користуюсь тощо. Дитина їсть і випробовує на міцність усе. Але доволі важко замислюватись про безпеку іграшок, адже ж вони створені для малечі, і підсвідомо гадаєш собі – хто може бути настільки жорстоким? Але на ринку бути може все. Більшість іграшок виробляються з пластику низької якости, що містить небезпечні мікроелементи і є токсичними навіть для дорослого, факт.

Найкраще обирати іграшки з природних матеріалів: дерево, тканина, рідше – метал (ну, метал від металу теж відрізняється, звісно, приміром, усім відомо про шкоду алюмінію).

☝️Якщо вам зручніше шукати іграшки за брендом, тут є чудовий список брендів, які виробляють гарні нетоксичні іграшки ?. Тільки там не всі, мені, приміром, ще Melissa & Doug подобається, у нас від них на разі лише магнітики, але бачу цікаві речі на майбутнє.

☝️І ще один нюанс: іграшки переважно класифіковані за віком та ґендером, – начхайте, будь ласка, на це. Ніхто не знає вашу дитину краще за вас, придивляйтесь до неї й намагайтесь підгадати щось цікаве й корисне.

☝️І остання річ, яку я можу про все це сказати: будь-яка іграшка малого варта без участи батьків, і будь-що може стати іграшкою за їх участи.

Любіться, бавтесь, пізнавайте! ?

Що ще цікавого

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading