Аварійні пологи або що потрібно знати, аби пологи не застали вас зненацька

вагітність книги пологи фізіологія

Це остання стаття з інформацією, взятою із книги Ґрентлі Дік-Ріда “Пологи без страху” , і присвячена вона ситуації, у якій ви народжуєте, а на професійну допомогу сподіватися не доводиться. Може статися з кожним, і треба бути готовою.

Що робити, коли пологи застали вас зненацька? Перш за все, не панікувати, адже це ще нікому ніколи не допомогло. Так, є шанси, що щось піде не так, але ось, ви вже народжуєте, і якщо розслабитись не вдасться і паніка вас здолає, шанси на небезпечний поворот подій лише зростуть. Паніка не дає вам прислухатись до себе внутрішньої, мудрої, котра знає, що саме необхідно робити зараз.

Далі слово Дік-Ріду.

Відходження вод може початися за кілька днів до того, як почнуться самі пологи. Кілька разів я сам був свідком того, як відходження вод зупинялося, і матка, ймовірно, закривалася. Воно може початися за кілька днів до пологів, але, тим не менш, це найбільш поширений з трьох ознак пологів. Повторні сутички або напруженість матки можуть ввести в оману жінок, які не готувалися до пологів і дуже стурбовані, якщо у них починаються болючі перейми в нижній частині живота і тривають два, три тижні або навіть довше, до тих пір, поки не почнуться пологи. Я зустрічав жінок, які були цілком переконані, що вони народжували 10-14 днів. Але коли ми обговорювали разом симптоми їхньої “родової лихоманки”, виявлялося, що реальні пологи починалися не більше, ніж за дванадцять годин.

На мій погляд, про початок пологів найкраще свідчать ритмічно повторювані з короткими перервами перейми. Проміжки між переймами можуть коливатися від чверті години до п’яти хвилин, або навіть менше.

Повне розслаблення рук, ніг, обличчя, а за ними і свідомості – ось секрет спокійних, швидких пологів. Щоб допомогти собі розслабитися, необхідно зробити кілька глибоких вдихів-видихів, коли матка почне скорочуватися. Очі повинні бути відкриті, м’язи обличчя розслаблені; ніяких похмурих поглядів, зсунутих брів, закочених очей і стиснутих губ.

Иноді після повного розкриття шийки матка вимагає допомоги ззовні, але буває і так, що рефлекси не спрацьовують, і м’язи, що виганяють плід, довго не задіюються. Якщо це відбувається, то під час скорочень матки корисно застосовувати дихальну стимуляцію цього важливого рефлексу. Під час першого періоду пологів жінка дихає легко і природно, дихання частішає і поглиблюється узгоджено з процесом розкриття шийки. Після кожної перейми породіллі корисно зробити один-два глибокі вдихи, поки матка розслаблена – так, як чинить кожна людина після фізичного навантаження і напруги м’язів. Але в другому періоді пологів, коли перейми досягають апогею, для успішних потуг необхідне глибоке дихання. Отже, коли шийка матки повністю розкрита, жінка повинна робити глибокі вдихи, а в найвищий момент перейми затримувати дихання, навіть якщо вона не відчуває бажання тужитися. Якщо ці умови виконуються, нерідко потуги починаються вже після однієї-двох перейм, і породілля почувається винагородженою за зусилля. Під час перейми рот жінки повинен бути відкритий і розслаблений, видихати повітря під час потуги потрібно дуже повільно, при необхідності можна зробити ще один вдих. Якщо рефлекторна діяльність почалася, то вона буде зростати зі все більшою очевидністю, являючи особливості другого періоду пологів. Під час скорочень матки соматичне розслаблення неможливе, але в проміжках між ними жінка відчуває себе легше, ніж в инший час пологів. При інтенсивній роботі матки по вигнанню плоду часто в проміжках між переймами породіллею опановує розслаблена дрімота.

Від появи головки до народження дитини може пройти близько півгодини, особливо, якщо це перша дитина. Тепер перейми потрібно використовувати повністю. Коли вхід у піхву розширюється до трьох-п’яти сантиметрів у діаметрі, жінка відчуває розтягнення вихідного отвору. Її слід попередити заздалегідь, що може виникнути відчуття печіння. Це дуже важливо, тому що, якщо не вжити заходів, відчуття може налякати. Тепер будь-які спроби тужитися потрібно повністю припинити. Печіння буває різної інтенсивности, але дуже рідко досягає такої сили, щоб породілля захотіла вдатися до вдихання аналгетика. Якщо жінка стривожена, то відчуття може посилитися за рахунок стиснення м’язів тазу. Досвідчений лікар легко подолає цей тимчасовий дискомфорт, а при повному прорізуванні голівки це відчуття зникає.

Як тільки піхва розтягнеться, печіння пройде саме – я неодноразово звертав увагу на те, що розтягнення піхви якимось чином паралізує деякі нервові закінчення.

Коли дитина готова народитися, вона зручно лежить в матці вниз головою – адже дитині набагато легше пірнути в світ, аніж ступити в нього.

Під час пологів жінка повинна час від часу пісяти, щоб сечовий міхур залишався порожнім. Це потрібно робити, сидячи навпочіпки, в будь-якому зручному місці, в залежності від обставин. Потім, де б жінка не перебувала – в придорожній канаві, в зруйнованому напівпідвалі, в причіп-каравані, в наметі – потрібно сісти і притулитися до чого-небудь спиною. Коліна потрібно зігнути, сідниці влаштувати на згорнутому пальто, купі листя, на чому завгодно, що відділяло б від голої землі. Ні в якому разі не треба лежати на спині або на боці. Треба сидіти, ніби навпочіпки, приймаючи вагу тіла на сідниці. Якщо жінка народжує одна, то вона може уникнути небезпеки, що виходить від співчуваючих, але невмілих і необізнаних людей, які будуть метушитися навколо неї, вважаючи, що повинні щось зробити.

Якщо жінка, що народжує, сидить і терпляче чекає, незабаром вона відчує бажання тужитися. Однак початкові зусилля повинні бути дуже легкими. Вона повинна тільки зробити вдих і затримати дихання, не тужачись. Можливий біль у спині, але скоро він минеться. Якщо поруч немає нікого, хто міг би розтерти їй спину, то жінка повинна постаратися розслабитися і відволіктися, і біль незабаром минеться. Коли бажання тужитися стає непереборним, можна почати тужитися сильніше, але не дуже, не чекаючи негайного результату. У тих,що народжують вперше, потуги можуть тривати півтори-дві години. Під час перейми можна зробити два-три глибокі вдихи, якщо вона виявиться занадто довгою. Після згасання перейми жінка може задрімати, попередньо зробивши два-три глибокі вдихи – спокійно відпочивати до початку наступної перейми.

Незадовго до появи голівки у багатьох жінок з’являється бажання сховатися, якимось чином втекти події, що насувається – народження дитини. Коли це бажання виникає, жінка повинна його проігнорувати і саме в цей момент під час двох-трьох перейм тужитися сильніше.

Коли головка починає розтягувати промежину, може з’явитися тривожне відчуття печіння на виході. Жінка повинна розуміти, що якщо вона не буде затискатися, то відчуття незабаром пройде. Вихідний отвір повинен бути розслаблений, тужитися більше не можна. Замість цього потрібно коротко і часто дихати, даючи можливість м’язам живота залишатися розслабленими, коли матка короткими поштовхами повільно просуває до виходу головку дитини. В цей час сонливість проходить, жінка може змінити позу, відкинувшись назад під кутом в 45 градусів – напівсидячи-напівлежачи. При переймі потрібно підтягнути коліна вгору, руками розсунути їх ширше, майже під прямими кутами до тулуба, впираючись ногами в будь-яку відповідну опору.

Коли дитина з’являється на світ, а зазвичай вона це робить обличчям вниз, жінка повинна нахилитися вперед і просунути руку між анусом і піхвою, щоб голівка дитини лягла їй у руку. Перш ніж народяться плечики, головка повертається в бік. У міру появи плечей мати повинна підтримувати голову дитини. Немовля починає повертатися, поки не опиняється обличчям до матері. Коли дитина народжується повністю, її потрібно повільно провести над лобком до живота.

Незабаром перейми почнуться знову, і повториться другий період пологів в мініатюрі – вигнання посліду. Якщо послід не виходить сам по собі, то мати може, притримуючи дитину однією рукою, покласти другу руку на живіт поверх матки, яка в цей момент відчувається, як клубок, величиною приблизно з кокосовий горіх. Якщо натиснути долонею на живіт, а потім кілька разів різко кашлянути, то послід одразу ж легко вийде. При аварійних пологах не можна перерізати пуповину, поки не відійде послід. До цього моменту дитина зігрівається на грудях матері. Після вигнання послід слід сповити разом з дитиною і зберігати до надання кваліфікованої медичної допомоги.

Дізнатися про пологи більше з досвіду Дік-Ріда можна тут.

Що ще цікавого

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

читайте нові статті першими

Loading